Dieta podle krevních skupin: funguje? Podle výzkumů ne

Krev

Dieta podle krevních skupin je považována za tu, která je vytvořena pro vaše tělo. Uvádí se, že lidé by se měli stravovat na základě krevních skupin, protože jejich tělo je nastavené na určité druhy potravin. Byla vytvořena v roce 1996 doktorem Peterem D’Adamem. Bohužel neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by tato dieta měla být skutečně prospěšná. Najdou se dokonce odborníci, kteří celý koncept shazují a kritizují. Kde je tedy pravda?

Dieta a krevní skupiny

Doktor D’Adamo uvádí, že fyziologická reakce na jídlo je spojena s krevní skupinou člověka. A podle toho také navrhnul okruhy potravin, které se pro kterou skupinu hodí. Pokud se lidé stravovali na základě tohoto principu, měli si pomoci zachovat nejenom zdravou váhu, ale také snížit riziko chronických onemocnění.

  • Krevní skupina 0 – ideální je strava s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem bílkovin.
  • Krevní skupina A – nejlepší je rostlinná strava.
  • Krevní skupina B – potraviny by měly být založené na mase a mléčných výrobcích.
  • Krevní skupina AB – vhodná j strava skládající se masa a zeleniny.

Krev

Foto: Pixabay

Problémy stravování podle krevních skupin

Dodržovat dietu není příliš jednoduché, protože pro každou krevní skupinu jsou zahrnuta mnohá omezení. A představte si, že nežijete sami, ale vaříte pro celou rodinu. Ne všichni mají stejnou krevní skupinu. Skutečně je možné podle zásad připravit jídlo pro celou rodinu? Kromě této praktické stránky dodržování diety ale existují ještě další, mnohem závažnější problémy.

Dieta podle krevních skupin nemá vědecký základ

Doktor D’Adamo stanovil jednotlivá stravovací omezení na základě toho, kdy vznikaly krevní skupiny. Už zde je problém, protože období vzniku různých krevních skupin není jednoznačné (zatímco D’Adamo považuje za původní skupinu 0, podle jiných zdrojů je původní krevní skupina AB a z ní se pak vyvinuly všechny ostatní krevní skupiny. Podle něj se krevní skupina A začala vyvíjet v době, kdy lidé začali pěstovat své vlastní potraviny, takže byly základem jejich stravy. Nicméně neexistují žádné důkazy o tom, že by lidské tělo skupiny A bylo skutečně přizpůsobeno rostlinnému stravování více, než konzumaci masa.

Výzkumy hovoří proti

Výzkumy, které byly ohledně stravování na základě krevních skupin provedeny, ukazují, že zdravotní stav účastníků se skutečně zlepší. Je to ale dáno tím, že se zlepší kvalita a množství přijatých potravin. Na krevní skupině přitom vůbec nezáleží. Pokud máte krevní skupinu B a rozhodnete se pro rostlinnou stravu, budete těžit z jejích prospěšných účinků bez ohledu na to, že nemáte krevní skupinu A, pro kterou je tato strava navržena. Krevní skupina neovlivňuje naši reakci na jídlo. To jsou závěry studií.

Zdroje info:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23697707/

https://health.clevelandclinic.org/blood-type-diet/

Foto: Pixabay