Zadržování vody v těle: Překážka, která vás nenechá zhubnout

Voda v těle

Ale je udržování vody skutečně tak velký problém? Jak je možné, že je zodpovědná za nadváhu? Je to vůbec pravděpodobné? Není to jen další strašák, který nás má vrhnout do náruče zdravého stylu? Co všechno může ovlivnit udržování vody? Lze ovlivnit udržování vody v těle a má vůbec smysl se tím zabývat? Můžete se zbavit nadbytku vody v těle tím, že zhubneme?

Hrozí závažné zadržování vody?

Množství vody v těle se v průběhu života mění a závisí především na množství svalové a tukové tkáně v našem těle. Pohybuje se v rozmezí 40-65 % tělesné hmotnosti. Existují různé složky, které mají větší či menší vliv na množství vody v těle.

Jaké existují faktory a vlivy?

Několik proměnných nemůžeme ovlivnit a pereme se s nimi během života, například menstruační cyklus. Žena zadržuje nejvíce vody před ovulací a někdy a začátkem ženského cyklu. Zdaleka nejvýznamnější vliv na množství vody v těle mají skutečná onemocnění, jako je dlouhodobě neléčená snížená činnost štítné žlázy, ledvinové a srdeční potíže nebo ucpání lymfatického systému.

Má na zadržování vody vliv cvičení nebo škodlivý zdravotní styl?

Naše tělo přísně řídí množství vody. Pokud nejsme nemocní, nemusíme mít se zadržováním vody problém. Některé vlivy životního stylu přispívají k úpravě vody v těle.

Vykašlete se na zvláštní diety

Určitě jste se v životě setkali s někým, kdo dodržoval detoxikační dietu, aby se zbavil škodlivých toxinů. Někteří tzv. odborníci vám namluví, že abyste se mohli zbavit přebytečné vody v těle, je zapotřebí této diety. Jakmile vyloučíte toxiny z těla ven, zákonitě se zbavíte i vody. Nenechte se mýlit, protože je to blábol jak Brno!

Voda v těle 2
Foto: Pixabay

Protože ano, sice zhubnete díky tomu, že nebudete jíst sacharidy, ale jakmile je začnete do sebe ládovat, vaše váha se zvýší a možná i převýší tu původní. Takže pozor na plané sliby…

Může přebytečná voda za obezitu?

Nejvýstižnějším tvrzením mnoha z nás je výmluva, že za to, že se nám nedaří snížit váhu, může voda v těle, která přiživuje kilogramy, jež jsme ztratili, a drží se nás zuby nehty. Jaká je pravda? Cvičení a cardio tréninky může naše tělo stresovat, což zvyšuje hladinu kortizolu. To zase zvyšuje zadržování vody v těle!

Ale jde o dočasný jev, který se za chvíli „ztratí“ a tělo bude fungovat, jak má. Prostě se držte pravidelného cvičení, zdravého jídelníčku a kalorického deficitu.

Co jsme tedy zjistili?

Tělo na vodu dohlíží za nás, a pokud nejsme vážně nemocní, zadržování vody je něco, co není potřeba úplně řešit. Kromě tělesných změn (jako je menstruace), byste měli v zásadě hlídat to co jíte. Protože vodu zadržuje jídlo z fast-foodů, pokrmy plné cukru a soli! Ale v tomto případě bude vaše tělo zadržovat minimum další vody. Na vodu v těle se tedy nejde dále vymlouvat…

Zdroje info: vitage.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7900032/

Náhledové foto: Pixabay