ilustracni_foto_novy_rok

Dejte se do formy už od prvních dní

Nový rok, nový člověk!

Novoroční předsevzetí? A už jste je snad někdy dodržely? Pokud chcete opravdu něco změnit, nemusíte čekat na 1. den roku nebo na pondělí, ale je třeba začít rovnou dnes.

Začít se dá například tak, že z těla dostaneme všechny zbytky řízků, bramborových salátů, cukroví, vánočního punče a jiných dobrot, kterými jsme se za předchozí dny, ba možná týdny, rozmazlovaly. Spousta nezdravých potravin zanechala svoje stopy v naší krvi, kůži, ve vnitřních orgánech. Ideální proto je vyrazit do sauny! „Pravidelné saunování by mělo být součástí péče o tělo a ducha celoročně, protože je to léty prověřená otužovací a ozdravná procedura,“ zve do saun i Alena Tóthová, masérka a vedoucí wellnesu ve slovenském hotelu Malvázia. „Pocením se z těla vyplavují škodliviny. Saunování podporuje celkovou regeneraci organismu, pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, prokrvuje svalstvo a pohybový aparát. Značnou roli hraje saunování i v boji proti virovým onemocněním.“

Ptáte se, kdy tam vyrazit, když veškerý volný čas trávíte s dětmi a najít si několik hodin jen pro sebe je nereálné? Tak je vezměte s sebou, i jim sauna prospěje. „Děti, které se pravidelně jednou týdně saunují, lépe spí a jsou otužilejší. V sauně by však neměly strávit více než pět minut, ideálně ve spodní části místnosti, kde je pro ně vhodnější teplota. Nutit je však do saunování nemá smysl, tehdy se ztrácí pozitivní účinek tohoto druhu relaxu,“ upozorňuje A. Tóthová z nově otevřeného hotelu v Prievalech.

Rytmy pro život

Koho nelákají posilovny či běh zimní přírodou, ten si může do kalendáře od ledna do prosince zapsat hodiny tance, na kterých se perfektně vypotí a zároveň se dokonale zabaví. Zumba fitness, kuduro nebo reggaeton jsou nejpříjemnější cestou, jak shodit kila a netrápit se přitom hladovkou, „svalovkou“ ani žádnou jinou –ovkou. Tyto tance jsoou dokonalé pro skupinové cvičení. Nemusíte být taneční profesionál, ani mít skvělou kondičku. Stačí, když přijdete na lekci, opakujete pohyby po instruktorovi a necháte se unášet rytmem. Vše, co vás tíží na duši, se při tanci vypaří, stejně jako nadbytečné kilogramy. Na oplátku tělo dostane dávku endorfinů a člověk se pak cítí šťastný a uvolněný.

Terapii tancem k dosažení vysněné postavy, ale i rovnováhy mezi tělem a duší, doporučují i ​​psychologové. „Tanec je považován za léčivý již tisíciletí a dnešní pohybově-taneční psychoterapie to jen potvrzuje. Výhoda spojení cvičení s tancem je v tom, že dokáže aktivovat několik center mozku zároveň – pohybovou, rytmickou i emocionální. To rozvíjí kontakt se sebou samým a přispívá k harmonizaci těla a mysli, s čímž má mnoho lidí problém. Při tanci se více pozornosti věnuje vlastním pocitům, je zde větší prostor pro kreativitu, taneční cvičení dokáže snížit úzkost, přispět k uvolnění a dokonce ulevit od bolesti, „říká psycholožka Marie Vitková.

Najděte si na internetu nejbližší taneční studio a spojte hubnutí se zábavou.

A šup do kuchyně

Tak jako do sauny, ani na taneční cvičení by člověk neměl jít hladový, ale ani příliš najedený. Co tedy do žaludku? Například smoothie s kurkumou. Je nejen chutné a dostatečně výživné (tělo na něm vydrží i pár hodin), ale je to také dokonalý „nakopávač“ imunity. Do mixéru dáme samé voňavé dobroty: jeden mladý kokos(šťávu i dužinu), jeden banán, čtyři čerstvé datle, 2 cm kořene kurkumy nebo 1 čajovou lžičku kurkumy v prášku a dvě deci vody. Rozmixujeme, vypijeme a můžeme jít do sauny nebo na tanec.

Pokud vám smoothie zachutná, nezapomeňte vytvořit nějaký i pro vaši drahou polovičku a děti. U receptů na letošní rok mysleme na to, co již zmiňovala psycholožka Mária Vitková – na rovnováhu. Rozumné je nepřejídat se, ani nehladovět. Pro ty, kterým to dělá trochu problém, nabízíme lehký trik: všechna jídla si nabírejte na co nejmenší talíře, pak i méně sníte.

Ať už budete vařit super zdravě nebo něco mezi velmi těžkým a velmi lehkým jídlem, v kuchyni zřejmě strávíte dost času. Pokud je však jedním z vašich novoročních cílů vypadat dobře a sexy za každých okolností, neměly byste po ní stepovat ve vytahaných teplácích. Rafinovaným řešením je funkční a současně luxusní retro zástěra (www.chiclovely.cz), ve které budete dokonalá pin-up girl – svěží, upravená, sexy a domácká zároveň.

Zrcadlo, zrcadlo…

Ach jo, vzdychnete, když se podíváte do zrcadla. Tolik sladkostí, nezdravého jídla, kolik nabízí období vánočních svátků, se musí odrazit nejen na váze, ale i na pleti. Ale i té můžete pomoci. Vyzkoušejte například čisticí gel na obličej z řady přírodní bio kosmetiky Anthyllis. Kromě toho, že se v něm nenachází nic, co by dráždilo kůži (jako například Sodium Lauryl Síran, SLS, který je běžnou součástí mnoha kosmetických přípravků, ačkoli je to pesticid), je obohacen o výtažek z černého rybízu, což zvyšuje antioxidační účinek gelu. Zároveň zabraňuje vysoušení pleti, tvorbě vrásek, léčí poškozenou tkáň a dodává pleti pružnost.

Pomoc z přírody ocení i ženy, které si svátky moc neužily, protože je trápily všechny nepříjemné průvodní znaky klimakteria, jako návaly horka, noční pocení a nespavost, výkyvy nálad a samozřejmě nepříjemný pocit, že všem dobrým dnům již odzvonilo. Určitě ne! V lékárně najdou doplněk stravy, který neobsahuje žádné hormony (ani fytoestrogeny), protože jde o plazmatický extrakt z pylového zrna. Jednoduše a laicky řečeno, je to obsah zrnka pylu, ale bez obalu. A je to obsah opravdu bohatý, s velmi příznivými účinky.

 „Plazmatický extrakt z pylového zrna Obsahuje L-tryptofan, který se v těle změní na serotonin – jeho nedostatek může např. za náladovost, podrážděnost, depresi, poruchy termoregulace. Serotonin je důležitý pro bdělý stav organismu, v organismu metabolizuje na melatonin, který je důležitý pro náš spánek a nedostatek má vliv na poruchy spánku. Právě melatonin může zmírnit návaly horka a pocení, navodit dobrou náladu, potlačit deprese, a zlepšit spánek. Zlepší se kvalita života a žena je „zpět ve hře,“ říká gynekolog  MUDr. Jozef Španka.

Je dobré začít nový rok děláním dobrých věcí pro sebe a své tělo – navštěvovat saunu, zacvičit si v rytmu hudby, zevně o sebe pečovat kvalitní kosmetikou, zevnitř dobrým jídlem, a oblékat se tak, abychom byly chick, ale nestálo nás to přitom majlant.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *