krční láteř

Cviky na krční páteř

Řešením, jak se zbavit bolesti krční páteře, jsou léky na utišení bolesti. Ty však bolest jen na nějaký čas utlumí, ta by se však měla odstranit nebo alespoň minimalizovat Mnozí z vás vědí, že cesta k úlevě a zbavení se bolesti vede přes cvičení, nahřívání a prokrvování určitých svalů. Pořídit byste si měli krční límec anebo zdravotní polštář na krční páteř. Pokud je však bolest intenzivní, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Krční páteř a problémy

Krční páteř je příčinou mnoha bolestivých stavů. Od krční páteře vás může bolet hlava, hrudník, krk či ramena. Krční páteř může být také příčinou motání hlavy. Protože je krční páteř zatížena hlavou, má vysoké nároky na orientační pohyby. Předklon hlavy zase způsobuje přetěžování plotének středních a dolních krčních obratlů.

Účinné cvičení na krční páteř

Prevencí proti problémům s krční páteří je bezpochyby cvičení. Provádíte-li speciální cviky na uvolnění krční páteře, svaly v okolí páteře se prohřívají i prokrvují, určité svaly se posilují a protahují zároveň. Velmi účinné jsou jednoduché cviky, které můžete cvičit vestoje, vsedě anebo vleže. U každého cvičení je důležité správné dýchání. Cviky provádějte pomalu tahem, nikoli švihem. Důležité je také uvědomit si, které svalové partie zrovna procvičujete. Cviky na krční páteř můžete provádět několikrát denně v případě, že ucítíte napětí v oblasti krční páteře a ramen.

Ukázka cviků na krční páteř

Účinné jsou cviky, které lze provádět vestoje. Nadechněte se a s výdechem předkloňte pouze hlavu. Bradu mírně přitlačte do krční jamky. S nádechem hlavu pomalu zvedněte zpět. S výdechem uklánějte střídavě hlavu z jedné strany na druhou. Snažte se o co největší pohybový rozsah. Dávejte si pozor, abyste nezvedali ramena. Otáčejte hlavu na obě strany v ose páteře. Další cvik provádějte tak, že s výdechem hlavu předkloňte a bradu přitiskněte k tělu. S nádechem ji vytočte vlevo, s výdechem opět skloňte dolů, s nádechem ji vytočte vpravo a zase dolů. Stejný cvik můžete provádět v záklonu, ale dýchejte opačně. Následně můžete dva poslední cviky spojit a hlavou opisovat co největší kruhy. Dobrý je také cvik, kdy vytahujete hlavu co nejvíce dopředu a s nádechem ji vracíte do původní polohy. Cviky opakujte alespoň 10x.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *