Cviky po porodu

Cvičení po porodu

Období po porodu je pro ženu velice náročné. Pokud se chcete vrátit na svou původní váhu, budete muset pro to něco udělat. Důležité je nejen cvičení, ale i zdravá a pestrá strava. Zkuste si každý den udělat čas jen sama na sebe a zacvičte si. Kdy začít a jaké cviky jsou nejvhodnější? A jak je to se cvičením v době kojení? Čtěte dále.

Kdy začít se cvičením po porodu

Začít cvičit s rozvahou můžete již po šestinedělí. V případě, že jste rodila císařským řezem, nezačínejte dřív než 12 týdnů po porodu. Cvičení po porodu byste měla zaměřit na posílení svalů pánevního dna a břišních svalů, také posilujte zadní deltové svaly a mezilopatkové svaly. Naopak svaly, které potřebují protahovat, jsou prsní svaly a bederní část zad, která je v období po porodu velice přetěžována. Na posílení hýžďových svalů a dolních končetin jsou výborné procházky, což s miminkem v kočárku nebude až takový problém. Důležité je poslouchat své tělo a ze začátku to nepřehánět. Dosáhnout původní váhy bude chtít pravidelné cvičení a hlavně trpělivost. Aerobní aktivity, jako je například zumba, aerobik a další taneční aktivity, ponechte ještě stranou. Zvláště v případě, pokud kojíte.

Cvičení po porodu pro kojící maminky

Pokud kojíte, vyvarujte se aerobnímu cvičení ve vysoké intenzitě. Při této aktivitě se vyplavuje kyselina mléčná, která by mohla vést k zakyselené mléka. Vhodná jsou pro vás aerobní cvičení nízké intenzity, například chůze či jízda na kole. Při posilování se zaměřte na zadní část ramen a mezilopatkové svaly, které jsou v době kojení, kdy mají prsa v důsledku tvoření mléka větší hmotnost, přetěžovány. Prsní svaly neposilujte. Pokud budete tyto partie vhodně posilovat, vyhnete se bolesti zad, kulatým zádům a ramenům vtočeným dopředu.

Cvičení na břicho po porodu

Důležité při posilování břišních svalů je, jestli jste rodila normální cestou nebo císařským řezem. U císařského řezu budete potřebovat větší trpělivost. Po porodu na svém břiše můžete pozorovat rozestupy, jejichž míra je individuální. Od toho se odvíjí i cvičení po porodu na břicho. Pokud jsou rozestupy širší než dva prsty, pánevní dno je povolené, trápí vás inkontinence a bolestivá jizva, začněte s aktivací pánevního dna a zapojení břišních svalů pomocí dýchání. Posilujte mezilopatkové a zadní deltové svaly. Prsní a přední deltové svaly protahujte, uvolňujte bedra. Pomocí overballu posilujte nohy. Jsou-li rozestupy maximálně na dva prsty, k předchozím cvikům přidejte podpory, vzpory, podřepy či výpady. Přidejte aerobní aktivitu s nízkou intenzitou. Po 6 měsících by měly být rozestupy téměř či zcela uzavřené. Přidejte rotační pohyby a pohyby do stran, které provádějte plynule a tahem. Ve fázi, kdy jsou rozestupy zcela uzavřené, jste připravena na klasické posilování břicha, cvičení s lehkou zátěží, na aerobik, zumbu, pole dance či jiné skupinové lekce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *