Cvičení s míčem

Cvičení na míči bylo původně pro rehabilitaci a fyzioterapii. Postupem času se tyto velké, nafukovací míče, které jsou vyrobeny z umělé hmoty, staly oblíbeným pomocníkem při cvičení pro těhotné, ženy po porodu, při posilování či při nácviku správného držení těla a protažení. Někteří lidé mající „sedavé“ zaměstnání míč čas od času vymění za židli. Je vhodný na relaxování. Jen „válením se“ na něm protáhnete přetížené svaly a pohupováním promasírujete meziobratlové ploténky.

Cvičení na velkém míči

Cvičení na velkém míči je účinné proto, že míč pomáhá aktivovat hluboký stabilizační systém a svaly hlavy, trupu, zad, břišní svaly a svaly dna pánevního. Má velmi pozitivní vliv na celkové držení těla, správné sezení či chůzi. Cvičení na míči preventivně působí proti bolestem bederní páteře. Gymnastickými cviky na míči se zlepšují funkce vnitřních orgánů, rozvíjí se pohybové schopnosti, rovnováha, síla i pohyblivost. Tím, že se na míči můžete válet, houpat či poskakovat, odstraníte stres, bolesti zad a bolesti hlavy.

Pro koho je cvičení na míči vhodné

Cvičení na gymnastickém míči je vhodné pro všechny, kteří chtějí nějakým způsobem zlepšit svoji postavu. Na míči mohou cvičit děti od 7 let, ne mladší, lidé s problémy se zády i po operaci páteře. Cvičení na míči je vhodné pro těhotné, v rámci tréninku míč využívají také vrcholoví sportovci. Jak je vidět, cvičení na míči a cviky jsou vhodné opravdu skoro pro každého. Samozřejmě záleží na vaší fyzické zdatnosti a volbě cviků. Na míčích necvičte v případě, že trpíte závratěmi, máte poruchu hlubokého čití nebo máte závažně nemocný některý z vnitřních orgánů.

Cvičení na míči – cviky

Důležité je vybrat si správnou velikost míče. Tu poznáte tak, že když si na něj sednete a chodidla položíte na zem, budete mít nohy v pravém úhlu. První věc, kterou se musíte na míči naučit, je správné sezení a dýchání. Sladit dech s pohyby je velmi důležité. Začněte přímivými balančními cviky v sedu na míči. Aktivně budete zapojovat jak povrchové, tak hluboké zádové svaly. Je nutné cviky provádět pomalu. Cvičení na míči na posílení břišních svalů je založeno na ohýbání páteře v oblasti pasu. Nejvhodnějším cvikem je most přes míč. K posilování zádových svalů zvolte balanční a symetrické cviky, při kterých napřimujete trup. Nezapomínejte také na balanční cviky pro posílení dolních končetin. Po každém cvičení na míči se protáhněte. Při domácím cvičení volte ze začátku raději jednodušší cviky. Inspirovat se cviky můžete na videu na internetu.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.