Cvičení po porodu: jaké cviky jsou bezpečné

Cvičení

Těhotenství je na jednu stranu úžasným obdobím v životě ženy. Ten pocit, že v ní roste nový život! Avšak těhotenství je také obdobím, kdy výrazně klesá fyzická aktivita a naopak roste počet kilogramů. A najednou po porodu zjistíte, že vážíte o několik kilogramů více, než dříve. A také tělo vypadá úplně jinak. A to může přetrvávat ještě dlouho po porodu.

Změny těla po porodu

Již v těhotenství může docházet k tomu, že se páteř ženy zakřiví jinak. To se projevuje jako bolest v bederní oblasti. Toto zakřivení vzniká v důsledku hmotnosti dítěte. Po porodu ale může dojít ještě ke zhoršení. Dalším problémem jsou zejména uvolněné svaly. Během těhotenství se uvolňuje relaxin, což je pohlavní hormon, který uvolňuje svalový i kloubní systém. I když je jeho sekrece po porodu zastavena, tkáně zůstávají uvolněné. Další obvyklou změnou je přírůstek hmotnosti. Těhotenství se často stává vynikající záminkou pro lehkovážnost ve stravování.

Těhotenství

Těhotenství: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výhody cvičení po porodu

Pokud začnete cvičit po porodu (jakmile vám to zdravotní stav dovolí), můžete se těšit hned z několika výhod. Tak zaprvé se rychleji zotavíte. Je ale zapotřebí dodat, že cvičení by měla být vybírána s rozumem. Díky cvičení se navíc můžete zbavit přebytečných kilogramů a také bolestí zad. Také vaše celková fyzická kondice se zlepší a díky endorfinům budete mít i více dobré nálady, která je v tomto náročném období velmi potřebná.

Jak cvičit ihned po porodu

Po porodu bychom měli zahájit fyzickou aktivitu co nejdříve. Samozřejmě s mírou a zdravým rozumem. Tělo, unavené těhotenstvím a porodem, je příliš slabé na to, aby mohlo okamžitě začít s náročným tréninkem. Návrat k činnosti proto musí být pozvolný. Hned po porodu můžeme cvičit svaly pánevního dna jemným napínáním svalů pochvy a močové trubice. Tyto cviky můžeme provádět několikrát denně, přičemž sledujeme reakci těla. V případě bolesti to vzdáme. Po porodu můžeme také pracovat na zmírnění otoků – otáčením kloubů, začněte chodidly a zápěstí, teprve poté s většími klouby (kolena a boky).

Další cviky po porodu

Tři týdny po porodu je skvělý čas začít s jemnými cviky na břicho s nízkou intenzitou. Šest týdnů po porodu (tj. po šestinedělí) můžeme začít přemýšlet o větší fyzické aktivitě. Začněme s procházkami (klidně i nordic walking), protože mají dobrý účinek na uvolnění kloubů a zlepšení držení těla. Chůze je obecná forma cvičení, která pozitivně ovlivňuje celé tělo. Můžeme se zaregistrovat na Pilates, který nám pomůže bezpečně posílit naše svaly, a zaměříme se především na hluboké svaly trupu, které se během těhotenství uvolnily. Pokud se cítíte dostatečně silní, přihlaste se k bazénu. Plavte především na zádech, protože tento styl má nejpozitivnější účinek na bederní část, která je během těhotenství přetížena.

Cvičení: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com