Covid

Covid-19: Důvody, proč je stádová imunita stále v nedohlednu

Pojem stádová imunita (nebo také kolektivní imunita) je založen na tom, že virus bude mít jen velmi málo hostitelů, kteří vůči němu nebudou mít vytvořenou imunitu. Tuto imunitu mohou lidé získat přirozeně – proděláním choroby – nebo také uměle – očkováním. Abychom dosáhli stádové imunity, je zapotřebí, aby 60 až 70 % lidí bylo vůči onemocnění imunitní. Ale se stádovou imunitou to bohužel tak jednoduché není.

Nové mutace a další překážky

Vzhledem k tomu, že se vyvíjí další mutace viru, na které nemusí být vakcíny natolik účinné, je poměrně obtížné stádové imunity dosáhnout. Vakcíny (například Pfizer nebo Moderna) účinné při prevenci symptomatických onemocnění, avšak není jasné určit, jestli fungují tak, že lidi chrání před samotnou infekcí nebo před jejím šířením. A to je pro stádovou imunitu problém. Pro imunitu stáda je důležité, že vakcína chrání před šířením onemocnění minimálně se 70 % účinností.

Koronavirus děti

Foto: Pixabay

Nerovnoměrná distribuce vakcíny

Existují rozdíly mezi jednotlivými státy. Zatímco Izrael již dosáhl zaočkovanosti nad 50 %, jiné státy s očkováním teprve začínají. Dalším problémem je to, že dosud nebyla schválena vakcína pro děti, což znamená, že pro dosažení imunity stáda je zapotřebí očkovat o to více dospělých. Uvádí se, že pro dosažení 76 % imunity stáda je zapotřebí očkovat 100 % osob starších 18 let. Vakcína pro děti je v současné době zkoumána na dětech již od tří let, nicméně výzkum potrvá ještě měsíce.

Nové varianty onemocnění

Stále vznikají nové varianty SARS-CoV-2, na které už nemusí být očkovací látky tolik účinné. Je to hra s časem – čím déle budeme bojovat se současnou variantou viru, tím více se mu podaří vytvořit variant. Proto je prioritou zastavit přenos viru co nejrychleji. Proto by očkování mělo být provedeno co nejrychleji – jenže nerovnoměrnost podávání vakcín je zde opět problémem.

Imunita nepotrvá donekonečna

Jakmile jednou získáte imunitu, nemusí to znamenat, že si ji udržíte donekonečna. SARS-CoV-2 je druhem koronaviru. A o koronavirech se ví, že imunita vůči nim s postupem času bohužel klesá. Opět se bude jednat o závod s časem, protože pokud počítáme s tím, že imunita založená na prodělání choroby trvá pouze pár měsíců (a ani imunita získaná očkováním není neomezená), znamená to krátkou lhůtu pro dodání vakcín.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/d41586-021-00728-2

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *