Covid test

Testování v MŠ: Zoufalost v přímém přenosu

Tak už je to tady, ve školkách se testuje a malé děti si musí projít špáráním se tyčinkou v nose. Jak jednoduché, jak srozumitelné, tutoriály vyskakovaly všude možně na internetu, informace jsou samozřejmě i ve školkách. Když nebude žádný pozitivní, všechno se zalije sluníčkem a děti si budou ve školce hrát a cítit se pohodově. Situace je trošku jiná, ostatně dnešní ráno už prozradilo mnohé.

2,5 cm nešimrá

Tutoriály jsou skutečně zábavné. Holka si na prvním stupni ZŠ provede test sama a řekne, že se to jenom šimralo. Zkoušeli jste někdo dávat malému dítěti v předškolním věku tyčinku do nosu 2,5 hluboko? Pokud ano ta, jako dnes já, můžete si být jistí, že příjemné mu to rozhodně nebude, ba naopak. Nosík šestiletého dítěte je opravu malý a dostat štěteček 2,5 cm hluboko s tím, že se 5x otočí, není nic jednoduchého. Otázkou také zůstává, kdo to přesně pohlídá, aby dítě mělo tyčinku takto hluboko v nosní dutině.

Dovnitř pouze rodič a dítě

Co se tedy stane, když má daný rodič ještě jedno malinkaté dítě a nikdo mu ho nemůže v danou chvíli pohlídat? Dovnitř by vůbec neměl. Necháte malé plačící dítě před školkou čekat několik minut na to, než se uskuteční testy jeho sourozence. Na hlavu postavené, opět.  

Personál je připravený, ale…

Taky zrovna dvakrát nevidí rád, když se děti u testování kroutí a nějak výrazně je to nebaví. Co se navíc stane, když vejde dovnitř pozitivní člověk. Sice bude mít respirátor, nicméně počítat lze s tím, že u většiny případů už nějakou tu dobu nošený. Pravděpodobnost zanesení nákazy přímo do mateřské školy je tak poměrně solidní. Nuž, uvidíme, co vlastně přinese onen zlomový čtvrtek, nicméně testování tohoto typu je přinejmenším na zvážení. Pánové nahoře to prostě opět domysleli tak jako všechno předtím.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

45 komentářů

 1. Olina Odpovědět

  Škola by měla být jen škola a neprovádět zdravotní zásahy. Otravovat děti nemocema ve škole je zločin. Dětské myšlení by nemělo být zatěžováno starostmi nemocných a starých jedinců. Vnucují dětem starosti dospělých a ze škol dělají zdravotní střediska.

 2. Markéta Odpovědět

  Testovala jsem dnes pětiletého syna. A vše v pohodě. Zajímavé, že nikde kolem nebyly frustrované uplakané děti, všichni to měli za náramnou srandu. Jediný problém vidím v mizivé přesnosti testů.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, jasně, možná i jiný test. Dostat malému do nosu 2,5 cm bylo teda hodně.
   O přesnosti testů raději nemluvit…
   Mějte se a díky za koment!

  2. Lelek Odpovědět

   v Rakousku mame zadarmo testy pro domaci pouziti a nedavno jsem cetl ze jsou az 20x citlivejsi nez testy zakoupene pro skoly a skolky v CR. Specialne pro deti se delaji tzv. lizatkove testy – jsou drahe, asi 300kc za kus, ale dite jenom cuca jakesli lizatko a hotovo. Jednoduche, neinvazivni. Rakouska vlada je zakoupila do skolek na vychode zeme a pristi tyden uvidime jaky bude zachyt. Pak doufam ze se budou „fasovat“ v cele zemi 🙂

  3. Katka Odpovědět

   Tak u nás ve školce to rozhodně tak super nebylo, dětem to hodně vadilo, o dobrovolnosti se taky nedá mluvit ani u jednoho a srandu si fakt představuju jinak. Navíc efekt vidím jen v tom, že si někdo pěkně namastil kapsu prodejem těchto téměř nefunkčních testů.

  4. Kateřina Odpovědět

   Přesné….dnes jsem poprvé testovali našeho předškoláka v MŠ.

   Přišlo mi to až vtipné,protože nám řekli,že máme jen na začátku nosu několikrát otočit
   testovací tyčinkou,že to bude jen šimrat,což se také stalo,náš prcek z toho měl švandu.

   Test byl za 2 minuty hotový-ale co mě zarazilo je přesnost testů-pouze 20% !!!

   Má to tedy smysl??

 3. fkdflk Odpovědět

  To vůbec nechápu, jak tahle země je zaostalá. V každé normální škole by měl být vlastní zdravotní personál, jak je tomu i v zaostalém Rusku na každé základce. Dětem se pořád něco přihodí, nebo potřebují rychle ošetřit. Ale jak vím z vlastní zkušenosti, i tržnou ránu tady tutlají s tím, že to není nic strašného ani se to nikam nezaznamená. Podle toho vypadá celý stát. Hlavně tutlat a v případě nouze dělat, že „já nic já muzikant“. Co Čech, to muzikant…

  1. KFV Odpovědět

   No, mluvite mi z duse. Dcera mela v druzine uraz – pri vybice upadla hlavou na betonovy obrubak. Videli to vsichni krome pani druzinarky. Vysledek? Pul dne straveneho na neurochirurgii. A ze by pani druzinarka udelala zapis? Jo, udelala, ale az po nekolika nasich urgencich. Mam zkusenosti z Anglie a Francie a tam, kde skola nema vlastniho lekare, by okamzite volali RZ primo z detske kliniky. Ale co chtit v tomto Kocourkove.

 4. Monika Zdanovcová Odpovědět

  Naštěstí to nemusím řešit, mám dospělou dceru, ale nepustila bych ji za těchto podmínek do školky ani do školy.

  1. Jitka Odpovědět

   Taky bych je nechala doma, dvojčata jsou v 5 třídě, včera musely do školy, 4letou dceru naštěstí nemusím dávat do školky. Už to mohlo do konce školního roku počkat. Situace by se uklidnila a v září by se vidělo. Doma na online nám to fungovalo, děti to zvládly v pohodě a bez testu a možnosti přenosu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   no, nevím, zdali jste také trénoval.
   Já dobrovolně trénovat něco takového odmítám.
   Mějte se a díky za koment!

 5. Milan Čoupek Odpovědět

  Potom se nedivte, že z toho má malý trauma. A vysvětlil jste malému, proč je to nutné? Asi ne, když vy jste evidentně proti. Potom se nedivte, že takové nepřipravené děti mají z testování trauma. Je zajímavé, že většina dětí to zvládá bez problémů. A samozřejmě jsem dceru na situaci připravil a nechal ji zkusit si to vatovou tyčinkou vyzkoušet. Zjistila, že to není nic, co se nedá přežít, do školky šla v pohodě a v pohodě si udělala test.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Jasně, že jsem malému vše vysvětlil, byl v pohodě, nicméně testování pro něho rozhodně příjemné nebylo.
   2,5 cm je fakt dost a i těch 5 zatočení… Paniku nešířím, vadí mi třeba to, že jsou na trhu i jiné testy, v MŠ jsou po republice testy také různé.
   Prostě podle mého šílená organizace a vše okolo toho. Neprůhledné kšefty a další věci.
   Tak to ale bohužel je. Navíc testované děti nebudou moci zřejmě ani sportovat, což je tristní. I když uvidíme hlasování pánů odpoledne…
   Mějte se!

   1. Myšák Odpovědět

    On je každý poslední rok manažer a kritizuje všechny a všechno, ale jak správně nasadit roušku a že dýchací cesty začínají nosem, ví málo lidí. Každý den vidím v práci. Testování dětí je správně. Je to jen o rodičích jestli to jejich dítě zvládne v klidu nebo bude vyvádět. Kdo chce hledá způsob, kdo ne, hledá důvod.

    1. Viktorie Odpovědět

     Tyhle uvědomělé, disciplinované, zodpovědné a dokonalé rodiče já prostě odvždycky žeru! Jejich děti chodí na nočník od tří měsíců, s příborem v ruce se již narodily, milují injekce (neb jste jim přínos očkování náležitě vysvětlili, takže oni pěkně vychovaně vyšpulí zadeček a po aplikace vzorně poděkují), cpou se výhradně zeleninou a ovocem a bonbón nikdy neměly v puse.
     A hlavně nezapomenout na nějakou pěknou mudroslovnost, třeba jak ten, kdo chce, hledá způsob, a ten kdo nechce, hledá důvod. To je moc pěkné, takové ze života.

     1. Kotes

      Přesně.To jsou ty poslušně vychované ovce které má každý rád. Nad ničím nepřemýšlet a jen tupě poslouchat rozkazy a příkazy. To nás čeká budoucnost.

  2. Květa Odpovědět

   Testovat děti když jsou rodiče dvakrát týdně testováni je kravina na entou. Netestovaných dospělích je minimum. Jetli by se mělo testování provádět tak jak je v instruktážním videu, tak vzhledem k tomu, že děti mají malé nosánky a ne choboty, tak se jim pomalu dostanete do mozku, který narozdíl od našich politiků používají a rozvíjí. Skra už mě ten bysnys s testy štve.

 6. David Odpovědět

  Autorka článku měla aspoň to štěstí, že se testovalo uvnitř. V naší školce se testovalo venku na dešti. Paní hospodářka si hověla s testy v altánku a ostatní 15 minut mokli okolo. A že testy dle návodu správně fungují až od 15°C nikoho nezajímalo. Na druhou stranu, hlídání případného mladšího brášky nebo sestřičky bylo vyřešeno (dítko nemuselo čekat samo venku) a především tak bylo zajištěno kvalitní větrání a několikametrové rozestupy 🙂

 7. M.Proch. Odpovědět

  A jaké navrhujete řešení. Že se něco nelíbí je fajn, ale navrhnout co dál…. Děti nechat doma? pustit je do škol a školek všechny a tím roznést infekci mezi jejich rodinné příslušníky? Zdravotnický personál nemůže v tkovém rozsahu zajistit testování… není ho tolik….
  Tak kudy z toho ven? Poraďte….

 8. Věra Odpovědět

  Děti mají chodit do školy bez podmínek. Proč testování, když pak stejně musí sedět v rouškách?A žádný rotační systém. Vše je zločin na dětech.

 9. Myšák Odpovědět

  On je každý poslední rok manažer a kritizuje všechny a všechno, ale jak správně nasadit roušku a že dýchací cesty začínají nosem, ví málo lidí. Každý den vidím v práci. Testování dětí je správně. Je to jen o rodičích jestli to jejich dítě zvládne v klidu nebo bude vyvádět. Kdo chce hledá způsob, kdo ne, hledá důvod.

 10. Jiri Odpovědět

  Dobry den novy ministr navrhl rektalni testy okamzite ho zapojit do techto testu!!!!!!!!A take pana prezidenta toho timto testovat trikrat denne.Co je to za zhuverilost??????Pane premiere odvolejte tohoto ministra hned zachovate si alespon trochu tvar!!!!

 11. KK Odpovědět

  V naší školce vše perfektně připravené – jedna třída vyhrazena pro testování, v ní udělané kvadranty z lana, v každém kvadrantu (odhadem 2x2m) stoleček se židličkami – každý tak měl bezpečný prostor pro sebe, větralo se, desinfikovalo, dovnitř s námi mohli i mladší sourozenci – v roušce. Byť je syn cíťa, testování nebylo vůbec žádný problém (koukali jsme doma na video a vše si vysvětlili), nezaznamenala jsem žádné dítě, které by se vzpouzelo či dokonce plakalo. Po provedení testu jsme čekali – děti si sami stopují test pomocí přesýpacích hodin – takže zábava a k dispozici mají i pastelky a omalovánky. Samozřejmě největším úskalím je spolehlivost testu…. Také bychom chtěli normální život jako ostatní, bez omezení, zákazů a příkazů, ale pro mě je momentálně sociální kontakt předškoláka s dalšími dětmi a jinou autoritou než je rodič důležitý a za cenu testování nám po zralé úvaze stojí…

 12. Marie Odpovědět

  Možná jsem hlupák, ale ta doporučení o 2,5 cm platí i pro dospělé, že? Kam dosáhne tyčinka 2,5 cm v nosu dospělého? Po nosní chrupavku. Takže logicky i dětem se dělá stěr z prostoru „po nosní chrupavku“ a nikdo nemusí rvát špejli dál. Tolik chytrých hlav a kolik textu už se napsalo o takové banalitě. Kam to lidstvo spěje…

 13. Klara Odpovědět

  Dnes jsem 6-ti leteho syna vedla do skolky a jak zde pisi ostatni, zadna hruza se nekonala. Uznavam, ze testovat syna s malym sourozencrm po boku neni uplne idealni. Na druhou stranu, vsichni se bourime jak uz chceme otevrit skoly, skolky, obchody, ale nejsme ochotni proto nic udelat. A jako typicti cesi jen vidime jak je vse spatne a sami jsme “ hrozne chytri“. Mimo to, jake testy byste tedy pro syna chtel? Plivaci? Dnes vysel rozhovor, kdy zastupce z asociace zakladnich skol p. Cerny, rekl, ze ucitelky by se z plivacich testu pozvraceli. Takze kdyby byli plivaci, tak by se zase nasli ti „chytraci“.

  1. KonyRF Odpovědět

   ZADNE TESTY NEJSOU POTREBA. Kolik lidi zachytili testy narizene ve fabrikach? Necele 1% lidi. Vauuv to je masakr. Ze diky strachu lide prechazeji a prehlizeji jine fatalni nemoci je Vam malo? Cemu na tom nechapete? Nechte deti a jejich rodice normalne zit a dychat. Vubec netusite jake to bude mit psychicke a fyzicke nasledky do budoucna. Na vojne jsme nove prichozim rikali VYPLASENKY. Vidim ze je vyplasena vetsina. Od doby co se svet jako glob toci,se jedna kazou sekundu o boj mezi bytim ci nebytim. Prirodni vyber funguje at se budete testovat a ockovat nebo ne. Ten kdo ma umrit umre. Jenze to by se lidi nesmeli bat smrti. Nejlepe odlozit sve rodinne prislusniky nekam kde sami umiraji a me se to vlastne netyka. To jste to dopracovali.

 14. Luděk Odpovědět

  Ano máme vyspělé zdravotnictví ale při testování malých dětí to jaksi není vidět.Aby si čtyřletý dítě dělalo test je docela sado maso.Nemocnice si ulevili ,proč do škol nepošlou mediky dobrovolníky jako dozor a pomoc dítkum?

 15. KonyRF Odpovědět

  Je mi spatne a je smutne videt, cist komentare, jak takovouhle pikacovinu (testovani deti) nekteri berou skoro jako samozrejmost. Vystourejte si konecne mozek z vasich hlav a bude klid. Zabelte se do igelitovych pytlu a zabetonujte se ve sklepe. Nejhorsi smrt je z vydeseni a koukam ze to pokracuje nadale. Nikdy to k nicemu nebude. Nikdy to k nicemu nepomuze. Virus tu bude stejne dlouho jako lidstvo samo, prijdou jine. Umirat se bude stejne pokud se bude jen strasit a snizovat imunita obyvatel nesmyslnyma prikazama a zakazama. To co dela stat za pokusy, straseni a upevnovani moci na detech, lidech je trestuhodne. Je to trestuhodne po cele Evrope.
  Deti nikdy nemeli zustat doma tak dlouhou dobu. Prvni stupen deti nemel nikdy prerusit vyuku. Deti nikdy nemeli byt rukojmi nejake pseudoepidemie.

 16. Magdaléna Odpovědět

  Co to tady melete? Vysvětlil malému, nevysvětlil malému, je vám jasné, že ten virus tady bude pořád? A čím víc se bude očkovat, tím víc bude mutovat? Vysvětlete tedy malému, že se netestuje proto, aby si nějak pomohl či zabránil šíření viru, ale aby si někdo dobře namastil kapsu. A když si bude chtít někdo mastit kapsu pořád, tak už si navždy bude hrát v roušce a šťourat se v nose. Jo a taky každý půl rok včeličku, musíme přeci všechny mutace vychytat. Kdyby to nebylo tak zoufale blbé, bylo by to k smíchu.

 17. horlenka Odpovědět

  Testování dnes ráno – speciální školka, tj byly zde i tříleté děti a hlavně také děti s určitým typem „postižení“ tedy autisté apod. Hromada lidí čekajících venku třeba i hodinu a déle, o rozestupech nemůže být řeč a ten řev malých dětí… To nechcete. Syn 5let to prostě nedal a nebyl jediný. Před testováním se viděl po 1,5 měsíci s kamarády a s brekem odcházel domů. I kdyby tím prošel dnes, ve čtvrtek by to stejně nedopadlo a jsem opravdu zvědavá, kolik dětí po čtvrtku ve školce zůstane. Od dětství potřebuje speciální péči a díky tomuto báječnému „testování“ ji mít nemůže. Hlavně, že se vyprázdní sklady a penízky potečou do kapes… Zvěrstvo páchané na dětech!

 18. Antonev Odpovědět

  Konečně rozumný koment …. 2,5 cm je bráno pro dospělého jedince…. ne pro dítě … tady autor píše bludy a straší !!! 2,5 cm tyčinky to by dítě mělo v lebce …. pane autore článku … změřte si nos a pak malému prckovi…. než začnete otom psát !!

 19. Eva Janečková Odpovědět

  To je ale nesmysl, co to z Vas vypadlo???Zdravotní personál ve škole, kdopak by ho platil..????. A zjistete si postupy pedagoga v připadě zranění, okamzitė se vola zakonnemu zástupci i skrábnutí. Zaznamenává se přesne postup ošetření, rodič podepíše. Tak si příšte oveřte, co je povinnostmi pedagogů, kteří je ,hlavnė ve svém vlastním zájmu, striktnė dodržují. Obzvlášť v dnešní dobė, kdy se podavá žaloba i na třísku v prstu. Tak tu nepište hlouposti.

 20. Míša Odpovědět

  Já žasnu při čtení všech těchto komentářu. Jako lidi všem Vám velmi tleskám kam až jste to dopracovali. Vše co vláda dělá je pouze o penězích a o zničení malých podnikatelu či jiných firem. Dále celá tahle komedie s testováním a očkováním je hloupost. Když byl mor na to očkovaní nebylo lidé se promořili někteří umřeli, ale mor vymizel. Španělská chřipka také nebyla žádná vakcína lidé se promořili opět hodně lidí umřelo, ale je pryč. Tak, že páni poslanci pokud budou dělat to co dělají tohle tady bude pořád a všechny nás zničí i bohužel s dětmi. Já sem za to vše otevřít žadné roušky či očkování i za cenu že bych se nakazila a třeba na to umřela je to klasické promoření a za dva roky máme po epidemii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *