Emeritní primář Pavel Knára: Uhličité koupele jako skvělá regenerace po onemocnění covid-19

Inhalace

Pandemie koronaviru začíná být do jisté míry na ústupu, nicméně měli bychom být zcela jistě obezřetní. Hodně důležitá je mimo jiné také rehabilitace po této nemoci. Mnozí lidé jezdí do nejrůznějších lázeňských měst. Typické jsou třeba takové Mariánské Lázně. Slavné lázně s krásnou přírodou Slavkovského lesa se chlubí nejen přírodními léčivými zdroji, ale také vynikajícími lékaři. Já jsem si povídal s emeritním primářem Pavlem Knárou.

Dobrý den, rozhovor řešíme v poněkud podivné době? Nemyslíte?

Ano, žijeme v době covidové, ale já věřím, že za dveřmi už je doba post-covidová. Potřebujeme, aby dorazily všechny objednané vakcíny a proočkovaly se.

Sám jsem si covidem prošel, mám před touto nemocí respekt, ač jsem měl lehčí průběh? Máte to podobně?

Já covid neměl. Řada mých známých covid prodělala. Jeden z nich bohužel zemřel. Já bojoval proti covidu tím, že jsem 4 měsíce pravidelně běhal, abych posílil obranyschopnost organismu.

Pavel Knára

Mudr. Pavel Knára: Foto se svolením Pavla Knáry

Co říkáte na výměny ministrů a reakce vlády na pandemii? Pokud tedy o tomto tématu chcete hovořit…

Já si myslím, že vláda nepracuje úplně špatně. Ono něco neustále kritizovat je snadné. Já bych těm největším kritikům dal možnost, aby ukázali, jak se to má dělat. Pana ministra Arenbergera znám z kongresů České lékařské akademie. Je to špičkový odborník a manažer, navíc dokáže naslouchat.

Lze ještě aktuálně využít nějaké vládní vouchery, fungoval tento systém?

Vládní vouchery ve výši 4000 Kč na osobu jsou platné do konce roku 2021. Systém fungoval velmi dobře a pomohl nastartovat poptávku do lázní.

Z hlediska medicíny jsem naprostý laik. Lidé si podle mě jezdí po absolvování covidu do lázní léčit hlavně dýchací ústrojí. Je to tak?

Hlavní komplikací covidu je intersticiální zápal plic. To znamená, že plíce plně neplní svoji funkci a organismus se dostává do hypoxie./nedostatek kyslíku/.Tato hypoxie postihuje celý organismus.

Když už bych ale do lázní jel, chtěl bych se spíše dát dohromady komplexně, je to v Mariánských Lázních možné?

Je to naprosto ideální, máme vodní uhličité koupele a suché uhličité koupele, které zlepšují mikrocirkulaci a tím, přivádí k buňkám více červených krvinek a tím kyslíku. Buňky pak mohou regenerovat. Když okysličíte organismus, tak se dáte „dohromady“.

Mariánské lázně

Mariánské Lázně: Foto Pixabay

Co byste mi doporučil?

Doporučuji využít naše podhorské klima a absolvovat hodně procházek v našich lesích. K pití bych doporučil Rudolfův pramen, který obsahuje hodně hořčíku. Je třeba využít i výše uvedené vodní a suché uhličité koupele, inhalace z Lesního pramene, ale i masáže, návštěvy bazénů a fitness center.

Jak moc vás práce uvedené v lázních baví?

Já už jsem nyní emeritní primař. Vysvětluji, co je to lázeňství a jak na organismu působí. Spočítal jsem, že jsem přednesl více než 1500 přednášek, v německém, v ruském, anglickém a v posledních dvou letech i v českém jazyce. Nejvíce mne baví, když posluchače zaujmu a oni mají dotazy. Pak to znamená, že jsem to udělal dobře.

Které známé osobnosti, s nimiž jste se setkal a nebylo jich málo, vás nejvíce zaujaly?

Nejvíce mne zaujal můj pacient a kamarád, Miroslav Horníček. Horníček přijel do Mariánských Lázní v roce 1961 a pak ještě 35x. Já považuji Horníčka za největší osobnost, která Mariánské Lázně navštěvovala v 2. polovině 20.století. S Horníčkem jsme toho prožili mnoho, ale můj největší kumpán byl tehdy populární strýček Jedlička. S tím jsem toho zažil úplně nejvíc.?

Aktuálně pracujete jako primář 5* hotelu Nové Lázně. V čem je podle vás tento hotel výjimečný?

Jak již jsem uvedl, jsem emeritní primař. Nové lázně byly pouze balneoprovozem, kde se podávaly pouze uhličité koupele. Objekt katastrofálně chátral a já přišel s nápadem vybudovat místo uhličitých koupelí hotel. Nejprve se postavilo sedm pokojů, pak dalších 7 pokojů a postupně celkem 97 pokojů. Vše se budovalo za plného provozu, nikdy nebylo zavřeno ani jeden den. Tak se z Nových lázní stal 5* hotel, který nemá v Mariánských Lázních konkurenci.

Napadá mě pár otázek týkajících se zdraví? Zastávám názor, že člověk může jíst vše, když je to v normálním množství a dostatečně se hýbe. Souhlasíte?

Plně s vámi souhlasím, a přesně tak to dělám.

Jaké sporty máte nejraději? I když tato otázka je dne vzhledem k restrikcím hodně zvláštní…

V mládí jsem hrál pořád fotbal, pak tenis a nyní mám cyklistické období. Zde mne kupodivu restrikce neomezují, ale omezuje mne počasí. Ale tak to máme my všichni cyklisté. 

Video: YouTube kanál Marienbad21

Děkuji za rozhovor

Inhalace: Náhledové foto se svolením Pavla Knáry

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.