Oči

Co zlepší zrak, co jsou jen pověry

V dnešní době neustálého pohledu na displeje a jiného namáhání očí je namístě řešit problémy zraku. Poruchami zraku, ať je to krátkozrakost či dalekozrakost nebo například rozostřené vidění, trpí velké procento populace. Vyskytují se také „zaručené“ rady, jak problémům předcházet. Některé jsou z kategorie – babské rady. Co je na nich pravda. Co skutečně pomůže a co je mýtus. Pojďte to rozklíčovat!

Mrkev

Jedním z největších mýtů, které se však vždy používají v argumentaci, je mrkev a její konzumace. Určitě to již zažil každý: „Jez mrkev, je zdravá na oči!“. Ve společnosti se pak objevuje názor, že mrkev zaručeně předchází nošení brýlí. Že jde o jakousi prevenci. Ale kdeže! Je pravdou, že nenajdete snad jinou zeleninu, tak bohatou na karoten. Ten vyživuje sítnici prostřednictvím tvorby vitaminu A. Je tedy pravdou, že sítnice je vnímavější. Dioptrické vady však nesouvisí s touto konzumací, které na ně nemá jakýkoli vliv. Nesmíme tedy podléhat mýtu, že nebudeme nosit brýle, pokud budeme tuto zeleninu baštit o sto šest. Mýtus vyvrácen.

Nepřehánějte to s počítačem

Bylo to zde již nakousnuto. Moderní technologie usnadňují život, avšak mohou ho také zkomplikovat. Tak je to se zrakem. Přílišné sezení a sledování obrazovky může zrak poškozovat. Je tedy důležité například používat brýle, pokud je máme předepsané a dodržovat tuto naši povinnost.  Máme-li totiž nějakou dioptrickou vady, při které nosíme brýle na blízkou vzdálenost, nesmíme to s počítačem přehánět a když už, jedině s brýlemi. A co pomáhá těm bez brýlí. Dobré je dělat si pravidelné přestávky. V takových pauzách dát očím trochu odpočinku. Dobrým způsobem, jak tak činit je například přerušení práce, vztyk a zadívat se do dálky. Stačí také podívat se, porozhlédnout se po pokoji či pracovně. Hlavně nezatěžovat oči na blízko a na malé detaily.

Čtení u špatného světla

Je také dalším faktem, že mnoho lidí si myslí, že špatně osvětlené pracoviště, kdy zde například čteme a píšeme, může zrak poznamenat. „Rozsviť si, kazí se ti oči!“ slýchávali jsme. Není to tak úplně pravda. Podle odborníků oči velmi namáháte a můžou se vám po delší době vysušit. V žádném případě to však nemá jakýsi dlouhodobý vliv na zrak. Laicky – neničíte si oči.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *