Co je to vůbec meditace?

Západ slunce

Pokud jsme se během posledních několika let něco naučili, pak to, že péče o duševní pohodu je stejně důležitá jako péče o fyzickou pohodu. Standardní cvičení nám jistě dodá vzpruhu pro mozek i tělo, stejně jako zdravá strava. Rozjímání se však navíc stává stále rozšířenějším způsobem, jak podpořit své celé já. Pravděpodobně jste slyšeli, že meditace je pro vás příjemná, stejně jako jste slyšeli, že jóga nebo tai-či jsou pro vás příjemné.

1. Meditace pro dech

Dechová meditace je jednoduchá a flexibilní. Existují nejrůznější úvahy, které se objevují poté, co se vám lépe dýchá a cítíte se lépe. Vaše tělo funguje lépe. Mírné, hluboké dýchání aktivuje odvíjecí reakce těla a snižuje chronický stres. Při tomto druhu rozjímání se soustředíte na výjimečný akt nádechu a výdechu. Vnášíte pozornost do běžného dýchání. Takže to dává vašemu intelektu něco na práci. Zabýváte se nádechem a výdechem.

Poklidná meditace
Foto: Pixabay

Hlubší dýchání může přinést řadu šokujících výhod pro pohodu. Pokud dýcháte intenzivněji, dostáváte do mozku mnohem více kyslíku. Navíc při výdechu vypouštíte mnohem více oxidu uhličitého, který je vhodný pro odvádění jedů z těla. Hluboké dýchání má navíc pozitivní vliv na vaši koncentraci, představivost a schopnost řešit problémy. Něco tak jednoduchého, jako je lepší dýchání, vám může pomoci mnoha způsoby. Je to výrazně účinné!

2. Meditace pro bdělou pozornost

Uvědomte si, že všímavost je o pozornosti a soustředění se právě tady a teď. Nemyslíte na minulost ani na budoucnost. Jste v přítomném okamžiku. Při tomto typu meditace obvykle využíváte více podnětů – všechny smysly, které vám pomáhají zůstat v přítomnosti a pozorovat, co se kolem vás děje a jak se cítíte. Všímavost po vás žádá, abyste využívali všechny své smysly a kontrolovali se. Jak se cítí vaše tělo? Cítíte něco napjatého? Jaké myšlenky a emoce prožíváte?

3. Meditace řízené imaginace

V rámci řízené meditaci vás pedagog (individuálně, online nebo pomocí aplikace) vede na mentální cestě prostřednictvím odvíjejících se mentálních obrazů nebo vzpomínek. Ty mohou zahrnovat výlet, který vás potěšil, zábavné rande spolu s vaším partnerem nebo dobu, kdy jste byli blažení. Pomocí těchto mentálních obrazů se dostanete na místa, která právě poznáváte. Jsou to vzpomínky, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Například při vzpomínce na váš oblíbený výlet vám to připomene, že výlet byl úžasným způsobem, jak si odpočinout a načerpat energii. Máte k němu nejrůznější pozitivní vazby.

Abyste nabídli pomoc, která vás nasměruje zpět k této položce, může se váš instruktor ptát na otázky týkající se řízení, které zahrnují všechny vaše schopnosti. Jste někde, kde stromy voní po borovicích?“ „Ano,“ odpoví. „Cítíte pod prsty teplý, mokrý písek? Posloucháte mořské vlny, nebo snad chladný, průzračný potok?“.

4. Jógový spánek / Jóga nidra

Jóga nidra, někdy nazývaná jógový spánek, je trochu jiný typ meditace. Je o něco delší, zhruba 30 minut, a obvykle při ní ležíte na podlaze. Je to také řízená praxe, což znamená, že vám na cestě meditace pomáhá někdo jiný. Ve skutečnosti neusínáte a stále jste při vědomí. Ale je to opravdu zvýšený stav uvolnění a uvědomění. Jste schopni získat přístup k hlubším mozkovým vlnám, k těm, které se objevují během nejhlubších spánkových cyklů.

5. Meditace láskyplné laskavosti

Rozjímání o lásce, známé také jako metta, zahrnuje vyjádření vděčnosti různým osobám a okolnostem ve vašem životě. Obvyklá formulace zní: Ať se mám dobře, ať jsem optimistický, ať jsem klidný, ať jsem milovaný. Je rozdíl, když vezmeme náš omezený pohled na svět a rozšíříme ho na celosvětovou pohodu. Poté, co si na začátku řeknete tuto artikulaci sami sobě, uděláte v tu chvíli totéž pro své blízké nebo někoho blízkého: Ať se máš dobře, ať jsi veselý, ať jsi klidný, ať jsi milovaný. Abyste tuto formulaci použili na větší okruh svých společníků a spolupracovníků – například na baristu, kterého vídáte každý den – a poté ji pomalu použili na problematické osoby ve svém životě.

Pokud je tu někdo, kdo na vás stále tlačí, přejte mu, aby se mu dařilo, přejte mu štěstí. Je to významný pokrok v rozvíjení laskavosti a odpuštění a v tom, abyste si ve vztahu s někým, s kým je to těžké, udělali trochu prostoru. Při konečném opakování těchto výrazů rozšíříte rozjímání na všechny bytosti a řeknete: Ať se máme dobře, ať jsme optimističtí, ať jsme klidní a ať jsme milováni.

6. Meditace s tibetskými miskami

Další fascinující formou meditace je práce s tibetskými miskami.tibetskými miskami.. Tyto kovové misky se používají k vytváření harmonických zvuků a rezonancí, které mohou hluboce ovlivnit duševní stav a celkovou pohodu. Během meditace s tibetskými miskami se soustředíte nejen na svůj dech, ale také na zvuky, které vytváří misky.

Jaké jsou zdravotní účinky meditace

Podle výzkumů existuje k dnešnímu dni více než 1 500 dotazů, které hovoří o výhodách různých meditací. Je obtížné vědecky doložit, jak moc je meditace užitečná. Díky meditaci se můžete setkat s několika krásnými významnými změnami, zejména ve spojení s integrační a životní medicínou. Několik úvah o přínosech rozjímání bylo mimořádně málo, ať je to, jak chce, což znamená, že může být zapotřebí dalšího zkoumání, aby se dosáhlo přesvědčivějších výsledků.

Snižuje stres a úzkost

Rozjímání je rozdíl, který vyjednáváte s každodenním stresem. Pravděpodobně vás napadne, když jste pod tlakem nebo máte pocit, že žijete rychlým životem plným stresu. Co s tím naděláte? Právě tady přichází na řadu meditace. Dechové rozjímání obzvláště dělá rozdíl, který zmenšuje vaši reakci na napětí. Pokud se cítíte fyzicky vytlačeni, napjatí a staženi, nebo v případě, že máte pocit, že jste v situaci, kdy vám to přerůstá přes hlavu, některé hluboké nádechy vám mohou skutečně pomoci. Lékaři zjistili, že stres způsobuje jisté zánětlivé reakce, a tyto záněty jsou pak příčinou mnoha nemocí.

Poklidná meditace doma
Foto: Pixabay

Může pomoci zlepšit paměť a soustředění

Zjistili jsme, že existuje studie z roku 2019, kdy se přivedlo pár jednotlivců, kteří dělali 13 minut každý den řízené rozjímání a sezení po dobu osmi týdnů. Došlo ke zvýšené pozornosti, pracovní paměti a rozpoznávací paměti.

Potenciální zmírnění problémů se spánkem

Ve výzkumné úvaze distribuované v roce 2014, 54 jedinců žijící s chronickou spánkovou deprivací zažilo intenzivní meditace. Ty byly předepsány na léčbu, která byla založena na všímavosti a na snížení stresové nepohody nebo všímavosti založené na léčbě spánkové deprivace. Po osmi týdnech se u těchto členů snížil celkový čas probuzení a vzrušení před spánkem – což znamená, že jejich sklony k odpočinku byly na místě lepší, vyšší a silnější.

Jak tedy správně meditovat

Rozjímání se může zdát zdrcující, pokud jste ho v poslední době nikdy nedělali. A některé druhy meditací nejsou jednoduché provádět na základě vlastního uvážení. Pro ilustraci, protože řízená situace je neustále koordinována někým jiným, takže tento druh je bohužel o něco těžší provádět v případě, že stojíte ve frontě v obchodě se základními potřebami. Různé druhy meditací mají také tendenci mít překrývající techniky – pokud se naučíte jeden druh, efektivně můžete přejít na jiný.

A pravděpodobně existuje meditace pro zdokonalení, které budete moci dělat kdykoli a kdekoli. Tyto praktiky na všímavost pro meditování – ať už při sezení nebo při pohybu – lze provádět velmi jednoduše. Nemusí obsahovat neobvyklé oblečení ani neobvyklou místnost nebo rekvizity. Pořádné hluboké dýchání po celý den vám může pomoci zbavit se stresu, může vám pomoci být právě teď a tady a snížit tak úzkost.

Zdroje info: 4health.cz, terapiepankova.cz

Náhledové foto: Pixabay