Chrápání škodí zdraví: Nebezpečné účinky chrápání

Chrápání

Chrápání, obvykle spojené pouze s nepříjemným zvukem, který vás probouzí ze spánku, je ve skutečnosti nebezpečným onemocněním, které vážně ohrožuje vaše zdraví. Únava, ospalost a poruchy koncentrace, které jsou nejčastěji zmiňovány v souvislosti s chrápáním, jsou nejméně závažné z jejích účinků. Chronické chrápání může vést k erektilní dysfunkci a snížení libida, osteoporóze, kyselému refluxu a dokonce k náhlé srdeční smrti.

Zastavení dýchání – hypoxie

Během spánku je dýchání méně časté a mělčí, protože pomalejší metabolismus vyžaduje méně kyslíku. Spánková apnoe je známa, pouze když je dýchání pozastaveno na více než 10 sekund. Apnoe se vyskytuje i u lidí, kteří nechrápou a jsou zdraví. Jejich častější výskyt je ale problémem, který je vstupenkou k vážným komplikacím (vysoký krevní tlak, problémy se srdcem). Chrápání a související epizody zástavy dýchání jsou nejčastější u obézních lidí. Je to přebytek tukové tkáně, který zatěžuje struktury krku v poloze na zádech. Dýchací potíže způsobují také zarostlé mandle (zejména u dětí), alkohol a zkreslená nosní přepážka. Apnoe narušuje přirozené procesy regenerace a odpočinku. Jsou příčinou chronické únavy a pocitu nedostatku spánku, a to i přes zajištění odpovídajících hodin spánku.

Muž

Zdroj foto Pixabay.com

Snížené libido, problémy s erekcí

Snížené libido a erektilní dysfunkce jsou častými stížnostmi pacientů, kteří chrápou. Respirační poruchy jsou doprovázeny snížením produkce testosteronu a pohlavních hormonů vázajících bílkoviny, které se produkují během hlubokého spánku. Tyto epizody hypoxie, aktivace sympatického nervového systému a změny v oběhovém systému vedou k hormonálním změnám vedoucím ke snížené touze po sexu.

Bolesti hlavy, žaludeční potíže

Trvalé ranní bolesti hlavy jsou častým problémem pacientů, kteří chrápou. Dalším příznakem ranního vstávání je sucho v ústech a krku spojené se spánkem s otevřenými ústy. Chronické chrápání způsobuje také gastroezofageálnímu reflux (reflux potravy a trávicích šťáv ze žaludku do jícnu). Příčinou problému je diferenciální tlak mezi žaludkem a jícnem, který doprovází poruchu dýchání, a náhlé probuzení. Mezi příznaky refluxu patří pálení žáhy, prázdné říhání, pocit pálení za hrudní kostí.

Náhlá srdeční smrt

Chronické chrápání vedoucí k obstrukční spánkové apnoe je také prokázaným rizikovým faktorem pro rozvoj vysokého krevního tlaku, ischemické choroby, srdečního selhání a arytmií, např. fibrilace síní. Rovněž je narušena práce receptorů, které registrují a regulují krevní tlak. V noci, během probuzení a přerušovaného spánku, stoupá krevní tlak a normální reakcí těla během nočního odpočinku je jeho fyziologický pokles. V průběhu času vysoký krevní tlak také pokračuje po celý den. Pacient se navíc střídavě probouzí s rychlým dýcháním a zrychlenou srdeční frekvencí a pomalu usíná, klidněji dýchá a jeho srdce bije pomaleji. Kardiovaskulární onemocnění také vyplývají z koexistence mnoha dalších zátěží, jako je obezita nebo kouření, které v kombinaci s hypertenzí a často přítomným diabetem představují velmi vysoké riziko srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody a extrémně nebezpečných arytmií, což představuje přímou hrozbu pro život. Lidé s obstrukční spánkovou apnoe mají zvýšené riziko náhlé srdeční smrti.

Zdroj dat: florence.cz/casopis/archiv-florence/2016/4/chrapani-muze-znamenat-vazny-zdravotni-problem/

Zdroj náhledové foto: Pixabay.com