Chcete se dožít vysokého věku? Spánek je proto nesmírně důležitý

Starý

O tom, že je spánek velice důležitý pro naše tělo, se ví už dlouho. Bez pořádného spánku bychom nemohli fungovat, v práci a ani doma. Je důležité uvědomit si, že ve spánku probíhá spousta funkcí, které ani nemusíme řídit. Včetně regenerace. Některé studie se ale zaměřili na zjišťování toho, jakou spojitost má dostatečný spánek s dosažením vysokého věku. A výsledek není až tak překvapivý.

Stravovací návyky, cvičení a … spánek!

Když vědci zkoumali život lidí, kteří se dožili vysokého věku, mělo to spojitost se zdravými stravovacími návyky a s dostatkem pohybu. O spánek se v prvotních výzkumech příliš nemluvilo. Jak se ale ukázalo, byla to chyba. Poslední studie tvrdí, že spánek a dlouhověkost jdou ruku v ruce. Ten, kdo si dopřává alespoň osm hodin denně, může počítat s tím, že ve spánku proběhnou všechny důležité procesy. Ve spánku dochází k očistě organismu, uvolnění důležitých hormonů, které napomáhají regeneraci, a imunitní systém se aktivuje.

Spánek

Foto: Pixabay

Důležité procesy ve spánku

Vzhledem k tomu, že spánek ovládá celou spoustu procesů, můžeme říci, že je důležitý pro udržování hmotnosti, kontrolu hladiny cukru v krvi, kognitivní funkce a odvracení některých nemocí, například těch kardiovaskulárních. Na spánku je závislý imunitní systém a obranyschopnost. To všechno vede k jedinému závěru: kvalitní spánek skutečně přispívá k dosažení vysokého věku.

Délka a způsob spánku

Aby ve spánku mohlo proběhnout vše potřebné, je důležité, aby jeho trvání bylo 7 až 9 hodin, a to v nočních hodinách. Nezáleží ale na tom, kolik času strávíte v posteli. Důležité je také to, jak je spánek kvalitní. Spánek totiž není na stejné úrovni celou noc. Pro průběh důležitých procesů je zapotřebí hluboký spánek. Nemusíte se ale bát, že by jedna noc špatného spánku nějak výrazně ovlivnila váš zdravotní stav.

Hluboký spánek

Otázkou tedy zůstává, jak dosáhnout co nejhlubšího spánku. Tipy jsou jednoduché. Dodržujte před spaním pravidelnou rutinu – osprchujte se, vyčistěte si zuby, chvíli si čtěte a běžte spát. Elektroniku bychom měli vypnout minimálně hodinu před spaním. V místnosti, kde budeme spát, by měla být tma a klid. Omezte příjem kofeinu v odpoledních hodinách.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/sleep-essential-for-longevity

sleepscore.com/blog/the-power-of-sleep-and-its-impact-on-our-longevity/

Foto: Pixabay