Čaj může mít ve velkém množství negativní účinky

Čaj

Čaj obvykle považujeme za zdravý nápoj, který můžeme požívat teplý i studený. Dostupné jsou čaje ovocné, bylinkové, zelené, černé a spousta dalších. Nutno ale dodat, že i nyní platí pravidlo, že všeho moc škodí. Čaje bychom tedy měli konzumovat v omezeném množství. Nadměrné pití čaje totiž může přinést také určitá zdravotní rizika.

Čaj v nadměrném množství

Uvést, jaké je to správné množství čaje, není jednoduché. Závisí totiž na tom, z čeho je čaj, který pijete vyroben. Pokud pijete čaj mátový, řiďte se doporučeními pro mátový čaj. Stejné to bude i s jinými druhy čaje. Nežádoucí účinky čaje se mohu týkat jednak účinků, které jednotlivé bylinky mají, ale také množství kofeinu v čaji či obsahu taninu v něm. Zde jsou nejčastější nežádoucí účinky pití čaje.

Narušení spánku

Některé druhy čaje, jako je například meduňkový, mají příznivý vliv na náš spánek. Uklidňují organismus, odstraňují stres a neklid. Avšak jiné čaje (například černý čaj) mohou obsahovat poměrně vysoké množství kofeinu, což má naprosto opačné účinky. Zvýšení bdělosti, uvolňování stresových hormonů v těle vám dobrý spánek rozhodně nezaručí.

Čaj

Foto: Pixabay

Kyselý reflux

Třísloviny, které jsou v některých druzích čaje obsaženy, mohou dráždit trávicí systém. To má za následek nevolnost nebo dokonce kyselý reflux. Kromě toho může nadměrná konzumace čaje způsobit bolesti hlavy (a to i u těch druhů, které obecně platí za přírodní lék proti bolesti, když jsou konzumovány v umírněném množství).

Závislost na kofeinu

I když je ho v čaji obsaženo mnohem méně než v kávě, můžete také pitím čaje získat závislost na kofeinu. To znamená, že pokud omezíte množství vypité kávy, můžete začít pociťovat abstinenční příznaky.

Dehydratace

Čaj, který je vypitý v obvyklém množství, obvykle přispívá k hydrataci organismu. Pokud jej ale vypijete více, může naopak vést k dehydrataci. A to zejména v horkých letních měsících.

Vstřebávání železa

Taniny, které jsou součástí některých čajů, na sebe vážou železo, čímž brání jeho vstřebávání. Příznaky nedostatku železa jsou únava, bledá pokožka, nedostatek energie.

Zdroje info:

https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/know-the-side-effects-of-drinking-too-much-tea/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055352/

Foto: Pixabay