Bylinky, které vám mohou pomoci při menopauze

Bylinky v bytě

Ačkoli je menopauza přirozenou součástí života ženy, často bývá vnímána jako projev stárnutí. Celá řada žen může začít pociťovat různé příznaky, které jí mohou znepříjemnit klidně celý den. Pomoci může gynekolog, který zná celou spoustu zavedených postupů, které mohou zmírnit projevy menopauzy. Řada prostředků pochází ale také z přírody, takže se můžete inspirovat i zde.

Projevy menopauzy

Menopauza obvykle nastává mezi 45. a 55. rokem života. Jedním z projevů, že už se blíží čas, kdy nastane menopauza, je zastavení menstruačního cyklu (gynekolog to může poznat podle vymizení aktivity ovariálních folikulů a snížené sekrece estrogenů). To ale bohužel není jediný příznak. Právě díky nižšímu množství estrogenů se menopauza může projevovat mnohem hůře a nepříjemně. Mezi typické projevy patří návaly horka, bolesti hlavy a závratě, vaginální suchost, únava, depresivní nálada, snížení libida, změny nálad a dokonce i poruchy spánku. V období menopauzy se také velmi často rozvíjí osteoporóza, která je důsledkem nedostatku estrogenů.

Menopauza

Foto: Pixabay

Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý (Actaea racemosa) má svůj původ v severní Americe. Obsahuje triterpeny, které potlačují příznaky charakteristické pro menopauzu (zejména návaly horka a pocení). Kromě toho mohou příznivě působit také při osteoporóze. Díky těmto vlastnostem se tato bylinka nachází ve spoustě komerčních přípravků, které ženy při menopauze užívají.

Sója luštinatá

Tato rostlina nese latinské označení (Glycine max L.). Již celé tisíce let se pěstuje v jihovýchodní Asii pro své plody: sójové boby. Ty mají fytoestrogenní účinek, takže také ony potlačují celou spoustu příznaků typických pro menopauzu. Kromě toho má sója protirakovinné účinky, takže může odvrátit riziko vzniku rakoviny prsu, které se v menopauze bohužel zvyšuje. Prospěšná je také v případě osteoporózy.

Jetel luční

I takto obyčejná rostlina může mít neobyčejné účinky. Jetel luční (Trifolium pretense) můžeme najít v celé střední Evropě, včetně České republiky. Má fytoestrogenní vlastnosti, které ženy v menopauze oceňují. Je častou součástí přípravků usnadňující průběh menopauzy, které si můžete koupit v lékárnách.

Drmek obecný

Drmek obecný (Vitex agnus casts) můžeme najít ve Středomoří. Používá se z něj zralé ovoce, které obsahuje látky velmi účinné proti projevům menopauzy.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/ziola-lagodzace-objawy-menopauzy/

Foto: Pixabay