Budeme léčit nemoci „kouzelným sluchátkem“? Vědci to zvažují

lékaři

Medicína zažívá čím dál větší pokrok. I když zatím nedovede vyléčit vše, odborníci se stále snaží o posun kupředu. Není to tak dávno, co vědci společně s lékaři objevili jakýsi skrytý tělesný smysl, který předává mozku informace rychlostí blesku. Bije srdce dostatečně rychle? Není krevní tlak moc vysoký? Všechny tyto vjemy putují za pomocí hormonů a nervů do mozku či jiných částí těla. V této vnitřní komunikaci hraje prim bloudivý nerv, nervus vagus.

Informační síť pro orgány

Bloudivý nerv je složen z obrovského množství vláken (vědci tvrdí, že až ze 100 000 nervových vláken), která tvoří jakousi informační síť. Spojuje mozek s vnitřními orgány a dává tak mozku vědět, co se zrovna v těle děje. Při nových výzkumech se však ukázalo, že bloudivý nerv toho obstarává mnohem víc, než se původně zdálo. Jeho vlákna zasahují až do emočních a vzpomínkových center mozku a odtud dovedou ovládat funkce jiných tělních soustav. Například známí motýli v břiše při setkání s milovanou osobou: bloudivý nerv z emočního centra mozku vyslal signál pro zrychlení chodu trávicí soustavy. A toho právě chtějí vědci využít.

Nervové buňky: foto Pixabay

Deprese i epilepsie

Lékařským odborníkům se již podařilo vytvořit mozkové implantáty, které by v budoucnu mohly pomoci s léčbou epilepsie a deprese. Implantáty se však zavádějí do mozku, což zahrnuje operaci. Budoucnost vědci vidí v neinvazivních zákrocích, kde přichází na řadu ono zmiňované sluchátko. Jedna větev bloudivého nervu je totiž připojena k uchu, takže by mohla stačit jen správná stimulace elektrickými impulzy přes zařízení podobné bezdrátovému sluchátku. V budoucnu by tato forma léčby mohla pomáhat i pacientům s Parkinsonovou nemocí nebo při léčbě posttraumatické stresové poruchy.

I když je v tomto směru medicínský pokrok v začátcích, už nyní naznačuje jediné: o lidském těle toho zdaleka nevíme tolik, kolik jsme si mysleli.

Zdroj: https://www.sciencemag.org/news/2021/06/your-body-s-hidden-senses-might-help-treat-epilepsy-depression

Lékaři: náhledové foto Pixabay.com

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.