Sluneční brýle jsou důležité: poradíme, jak vybrat ty nejkvalitnější

Sluneční brýle

Sluneční brýle jsou nejenom módním doplňkem, jsou ale důležité pro udržování zdraví vašich očí. Pokud tedy poskytují ochranu před nebezpečným UV zářením. Pořádné sluneční brýle vám umožní lepší pohled na sluncem ozářenou krajinu a mohou zabránit podráždění očí (například od poletujícího písku na písečné pláži). Podle čeho ale poznat, jaké sluneční brýle jsou kvalitní?

Nebezpečné UV záření

Slunce může být dobrým společníkem, například když nám pomáhá vyrábět energii (solární panely). Na druhou stranu ale nadměrné vystavení jeho záření může způsobit, že budeme mít určité zdravotní problémy. Nejohroženější je naše kůže, kterou je potřeba také chránit. Zabrat dostávají ale i naše oči. UV záření zvyšuje riziko vzniku katarakty, která je celosvětově hlavní příčinou slepoty. Existuje ale vyšší riziko dalších nemocí očí včetně některých druhů rakoviny.

Sluneční brýle

Foto: Pixabay

UV filtr

Sluneční brýle, které si koupíte, by měly být vybaveny UV filtrem s označením 400. Tyto brýle totiž poskytují 100 % ochranu před UV zářením. A to je tím nejdůležitějším faktorem, na který byste se měli při výběru brýlí zaměřit. Smutnou pravdou ale je, že většina lidí, kteří kupují sluneční brýle, věří, že jim poskytnou tuto ochranu automaticky. A tak nekontrolují, zda sluneční brýle skutečně obsahují UV filtr.

Co největší sklíčka

Čím větší budou skla na vašich brýlích, tím větší budete mít ochranu před UV zářením. Pokud se vám nadměrně velké brýle nelíbí nebo se k vám nehodí, zvolte alespoň ty, které budou těsně obepínat vaši tvář, takže vaše oči nebudou vystaveny slunečním paprskům přicházejícím z boku.

Tmavší není lepší

Pokud si myslíte, že čím jsou tmavší sklíčka na brýlích, tím jsou lepší, mýlíte se. Není tomu tak. Jedná se čistě o design, který nesvědčí o propustnosti UV záření. Je úplně jedno, jestli vaše brýle budou mít černá, hnědá, oranžová nebo světle hnědá skla. Na funkci to nemá vliv. Některé takové brýle jsou navrženy pro sportovce, protože zvyšují kontrast.

Polarizace u brýlí

Polarizace snižuje oslnění, ale nechrání před UV zářením. Díky polarizovaným brýlím budete méně oslněni například bílými nebo vodními plochami, od kterých se slunce nepříjemně odráží. Ideální je použití takových brýlí na dovolené nebo při řízení, či při pobytu u vody.

Cena a vzhled brýlí

Finanční nákladnost by měla být až tím posledním faktorem, který zvážíte. Není pravdou, že kvalitní sluneční brýle stojí tisíce korun. Dnes už se dají koupit i za příznivější ceny. Nepříjemnou pravdou podle optiků je také to, že většina lidí se soustředí spíše na to, jak brýle vypadají, než jakou mají ochranu.

Zdroj: https://www.aao.org/eye-health/news/how-to-choose-best-sunglasses

Foto: Pixabay