bradavice

Bradavice a jak je odstranit

Bradavice, kosmeticky nehezký a hlavně zdravotní problém, postihují jak dospělé, tak i děti. Velmi snadno se přenáší. Jak jim předejít a hlavně co s nimi, když už je na své kůži objevíte?

Bradavice

Bradavice jsou nezhoubné kožní novotvary, tedy maličké nádory, které jsou způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Ten se běžně vyskytuje a pro člověka není nebezpečný, neboť nevyvolává žádné onemocnění. Virus se přenáší dotekem, pod kůži tak může proniknout třeba i malým poraněním. Inkubační doba bradavic je individuální. Pohybuje se od několika týdnů, přes několik měsíců nebo dokonce i let. Můžete bradavice přenášet, ale sami žádné mít nemusíte.

Rizikové faktory a prevence bradavic

Nejčastěji mají bradavice mladí lidé a zejména děti, dále lidé, kteří mají sníženou imunitu a v neposlední řadě také pacienti po transplantacích. Bradavice vznikají na kůži, která se velmi často potí, jako jsou například plosky nohou, kde jsou bradavice nejčastější. Bradavice můžete velmi často „chytnout“ na bazénech či koupalištích, ve veřejných sprchách různých sportovních center, v šatnách a mnoha dalších veřejných místech, kde lidé často chodí bosi a kde je vlhké prostředí. Prevencí je nechodit v těchto prostorech naboso, ale nosit do sprch koupací boty. Prevencí může být také desinfekce bot. Máte-li bradavice, v žádném případě nenavštěvujte veřejné bazény, abyste virus neroznášeli.

Příznaky a léčba bradavic

Bradavic je několik typů. Pravé bradavice se vyskytují na rukou, plantární bradavice na ploskách nohou, ploché bradavice mají nejčastěji děti na spáncích, tváři či bradě. Dalším typem jsou nitkovité bradavice, které se objevují jednotlivě v koutcích úst, v nosních dírkách, na obličeji a také na krku. Nesmíme opomenout také bradavice na genitáliích přenosné pouze pohlavním stykem. Léčba je zdlouhavá a odstranění bradavic může být i bolestivé. Jednou z možností, jak bradavice léčit, je kryoterapie neboli zmrazení bradavic tekutým dusíkem. Bradavice lze odstranit také chirurgicky. U některých druhů je možná pouze konzervativní léčba kyselinou salycilovou. Na bradavice můžete vyzkoušet i vlaštovičník, tea tree nebo i česnek. Jsou to takové „babské rady“ a ne na každého fungují. Přípravek na bradavice seženete také v lékárně. Volně prodejný je přípravek Duofilm a Wartner.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *