Bolí vás často hlava? Na vině může být čelistní kloub

ústa

Bolest hlavy dovede člověka zaskočit a umí být velmi nepříjemná. Když se objeví zřídka, třeba v důsledku stresu, stačí sezobnout prášek nebo se z ní prostě vyspat. Trápí-li vás dlouhodobě, pátrejte po příčině. Často totiž bývá na vině čelistní kloub.

Záhadné potíže

Čelistní kloub (správný název je temporomandibulární kloub) je jedním z nejvytíženějších kloubů v lidském těle. A zároveň jedním z nejvíce opomíjených. Díky němu žvýkáme, jíme i mluvíme. Používáme jej denně tak automaticky, že si jeho práci ani neuvědomujeme. S poruchami jeho činnosti či zánětem se přitom za život setká celá polovina dospělé populace.

ústaÚsta: foto Pixabay

Většina problémů s čelistním kloubem má příčinu v dětství. Stačí pád na bradu nebo jiný podobný úraz a v dospělosti má člověk zaděláno na problém. Začíná to nenápadnou bolestí, která je často přisuzována zubům (hlavně zubům moudrosti). Časem se bolest tolik rozšíří, že zahltí celou hlavu a může vystřelovat až do oblasti krční páteře.

Obvyklou potíží je i vymknutí kloubu (např. při zívání) nebo výhřez malé destičky (disku), která se v kloubu nachází. Všechny jmenované diagnózy vedou ke ztíženému pohybu čelisti a pokud zůstanou bez léčby, dovedou způsobit nepěkný zánět.

Příčinou je úraz i psychický problém

Jak už bylo řečeno, onemocnění čelistního kloubu mívají velmi často původ v úrazech z dětství. U některých lidí je však na vině i jejich psychika. Znáte výraz „skřípal zlostí zuby“? Stresovaní a úzkostliví lidé mívají pevně semknuté čelisti a klouby tímto tlakem nesmírně trpí.

Neotevřu ústa. Co teď?

Jakmile potíže s čelistí nastanou a váš zubař neodhalí žádnou příčinu, vydejte se na chirurgii nebo za svým praktikem. Ten vás doporučí ke specialistům. Operace se bát nemusíte. Mnohdy stačí jen správná fyzioterapie. Možná se díky tomu zbavíte těch migrén, co vás celé roky trápily.

Zdroje: https://www.celostnimedicina.cz/preskakujici-celistni-kloub.htm

https://www.nzip.cz/clanek/652-poruchy-celistniho-kloubu

Ústa: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.