Léčba bolesti v krku

Bolest v krku při polknutí

Bolest v krku obtíží, která trápí člověka poměrně často. Snad každý už jsme se setkali se škrábáním v krku při polknutí. Bolest nebo pálení v krku doprovází i zarudnutí, otok a chrapot. Většinou je bolest příznakem některého z infekčních onemocnění, které můžeme léčit sami a nepotřebujeme rady lékaře ani jím napsané speciální léky. Pokud tato obtíž ale trvá delší dobu, je vhodnější doktora navštívit. Bolest v krku může být nejvíce nebezpečná v tom, že omezujeme příjem tekutin a organismus dostává pořádně zabrat.

Co za bolestmi stojí?

Ve skutečnosti nemusí jít ani o příznak choroby jako o přirozenou obranu a reakci. Pokud jsou v našem organismu nějaké škodlivé viry, bakterie nebo kvasinky, tělo se brání touto cestou. Může jít například o streptokoka v krku. Dalšími důvody bolestí mohou být projevy závažnějších chorob jako, je mononukleóza, reflexní choroba jícnu, či zvětšení štítné žlázy a nejrůznější alergie. Poslední skupinou spouštěčů bolesti v krku může být znečištěné ovzduší, kouř z cigaret a suchý vzduch.

Jak se bolestí zbavit?

Mírné varianty, které převládají u postižených, lze léčit samoléčbou. Důležitý je klidový režim. Při něm se doporučuje být v teple, pít teplý čaj a doplňovat vitamíny. Léčbu ještě umocníme například nákupem různých pastilek, sprejů nebo roztoků, kterých je český trh přesycen. Určitě si vyberete. Při vybírání je potřeba zvolit medikament s protizánětlivými účinky a působící proti mikroorganismům v krku a ústní dutině. Pokud je však bolest v krku doprovázena abnormálně velkými potížemi s polykáním a horečkami nad 38°C je nutné vyhledat lékaře. Ten může v takovém případě zvážit nasazení antibiotik.

Nejde o angínu?

Problém může nastat v situaci, kdy si nejsme jisti vlastní diagnózou. Jde o samovyléčitelný jev nebo o začátek závažné angíny? Rozdíly poznáme u průběhu nemoci. Lehká viróza mívá mírnější průběh, často je spuštěna nachladnutím a doprovází ji rýma a kašel. Angína je však odlišná. Jsou s ní spojené horečky okolo 38°C, úplné znemožnění polykání a zduření krčních uzlin. V dutině ústní navíc můžeme sledovat bílé povlaky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *