Bolest žaludku: Jaké mohou být její příčiny

Bolest žaludku

Bolesti žaludku jsou jednou z nejnepříjemnějších obtíží, které nás mohou potkat. Bolesti mohou být silné a jejich příčiny nemusí být zprvu jasné. Žaludek je totiž složitý orgán a na jeho fungování má vliv mnoho faktorů. Obtíže s žaludkem pak mohou ukazovat na mnoho nestandardních dějů v těle. Od žaludečních vředů a polypů, přes bezoáry v žaludku až po nastávající těhotenství.

Nejčastější viník – špatné jídlo a návyky

Jednou z nejčastějších situací, po kterých následuje bolest žaludku, je ta, když sníme něco špatného nebo něco co nám prostě nesedlo. Dochází k podráždění žaludku či dokonce k zvracení. V případech, kdy sníme jídlo, jehož kvalita byla pochybná, může bolest značit salmonelózu. Ta se projevuje střevními potížemi, zmíněnou bolestí, únavou a teplotou. Receptem proti tomuto souboru symptomů je dieta, návštěva lékaře a popřípadě jím nasazená léčba pomocí léků.

Stresem až k žaludeční neuróze

V dnešní hektické době je častým jevem mezi lidmi stres. Neřešený dlouhodobý stres ovlivňuje naši duši i tělo. A právě žaludek může být také jeho oběť. Takovýto problém může způsobit i žaludeční neurózu. Jde o stav nemoc projevující se bolestí a svírajícím pocitem v oblasti žaludku, který může přetrvávat u postiženého pernamentně (ne jen ve stavu stresu).

Hrozbami jsou žaludeční vředy a karcinom

Stěny žaludeční sliznice se porušují díky působení kyseliny chlorovodíkové. Následnému stavu porušených stěn žaludku říkáme právě žaludeční vředy. Ty způsobují velké bolesti a zánět žaludku. Příčinami tohoto civilizačního onemocnění jsou například nadměrná produkce hormonů, bakterie helicobacter pylori nebo dlouhodobý stres a špatné stravovací návyky. Postižený trpí nechutenstvím, bolestmi, zvracením a průjmem. Léčba probíhá buď antibiotiky, nebo léky proti tvorbě kyseliny chlorovodíkové.

Pokud je příčinou bolesti žaludku rakovina žaludku, je to vždy pro tělo nebezpečné. Proto každá bolest, která nemá zjevný obvyklý důvod, musí být řešena návštěvou lékaře. Karcinom žaludku může skončit i smrtí. Při včasné diagnostice je však šance na uzdravení vyšší. Pacient se vyšetřuje gastroskopicky a histologicky. Rakovina se léčí operací či chemoterapií.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.