Bolest svalů po cvičení: jak se zbavit nepříjemného pocitu

Cvičení

Pokud správně cvičíte, ani tak se neobejdete bez bolesti svalů. Jedná se o specifickou bolest, která nás může ovlivňovat při každodenních činnostech. Bolest může být v některých případech způsobem, jak nám tělo říká, že máme problém. V jiných případech, jako je cvičení, je ale známkou toho, že dochází ke změně struktury svalů. Jednotlivá svalová vlákna se zvětšují, což je doprovázeno typickou bolestí – nastává zejména po intenzívním cvičení.

Bolest svalů po cvičení

Asi 12 až 48 po namáhavém cvičení můžete začít pociťovat bolest ve svalech. Obvykle se vyskytuje tehdy, když se po delší přestávce vrátíme k fyzické aktivitě, nebo když cvičíme více, než jsme zvyklí. Je dobře, že takové bolesti cítíme, protože je to známkou toho, že se svaly obnovují. A bolest v nich znamená, že svaly rostou.

Cvičení

Foto: Pixabay

Jak je to s kyselinou mléčnou

Spousta lidí věří tomu, že kyselina mléčná je hlavním důvodem, proč svaly po cvičení bolí. Pokud dojde k jejímu nahromadění ve svalech, projevuje se to nepříjemnými pocity. Toto tvrzení ale bylo vyvráceno již před 30 lety, nicméně i dnes se najdou lidé, kteří tomu stále věří. Ve skutečnosti není kyselina mléčná ve svalech vůbec přítomná. Používají jí ji játra.

Než začnou svaly bolet

Pokud víte, že jste cvičili více, než jste zvyklí a mohla by se objevit bolest, existují určité techniky, které mohou pomoci. Ještě předem můžete bolesti svalů odvrátit nebo alespoň zmírnit. V první řadě je dobré se před samotným cvičením dobře rozcvičit, aby se svaly zahřály a klouby byly pružnější. Jedná se o jednoduché cviky, které je nutné provádět minimálně 10 minut. Tyto cviky by měly být zaměřeny na všechny části těla. Také po dokončení cvičení je dobré se protáhnout. Díky tomu obnovíme správný tvar našich stažených svalů.

Když už svaly bolí

A co se dá dělat, když už bolest pociťujete? Můžete si například zajít do sauny nebo si dát teplou koupel. Vysoká teplota vzduchu pomáhá svalům uvolnit se. Můžete se pokusit o několik jednoduchých protahovacích cviků – nikdy ale nechoďte příliš proti bolesti. Pokud máte pouze sprchu, můžete si bolavé svaly přelívat na střídačku horkou a studenou vodou. Existují také speciální masti na bolavé svaly – to ale používejte pouze tehdy, je-li pro vás bolest příliš obtěžující.

Zdroj: https://www.rodzinazdrowia.pl/ale-mam-zakwasy

Foto: Pixabay