Bolest zad

Bolavá záda

Bolavá záda dokáží člověka paralyzovat třeba i na několik dní. Většinou jsme na vině sami, protože záda bolí z nadměrné námahy, z prochladnutí, z nesprávného držení těla, z nekvalitního sezení apod. Tedy kvůli věcem, které můžeme přímo ovlivnit. Aby bolest zad přicházela minimálně, je důležitá prevence. Pokud se ale objeví, je nutné si umět poradit. Nabízíme vám hned několik osvědčených tipů na rychlé odstranění bolesti zad.

Způsob boje podle místa

Záda mohou bolest na různých místech, a právě od toho se odvíjí způsob, kterým je možné si od bolesti ulevit. Jinak se řeší bolest zad v křížové oblasti, jinak bolest mezi lopatkami atd. Pokud si chcete ulevit, v prvních minutách jistě pomůže klid a teplo. Zabalte tedy vaše záda do deky případně do zahřátého froté ručníku pohodlně se usaďte nebo uložte. Několik minut buďte v klidu, je možné, že bolest odezní. Pokud ne, je třeba zapojit cviky. Ty ale dělejte jen  případě, pokud není bolest příliš velká. Poznáte to sami na sobě. Od bolesti mohou pomoci vhodné cviky na krční páteř. Stačí například kývat hlavou ze strany na stranu či dopředu a dozadu. Pohybu musí být pomalé a nesmí jít přes bolest.

Co pomůže a kdy je třeba hledat lékaře

Cviky také pomohou při bolestech bederní páteře. Efektivní je kolíbka – položte se na záda a chyťte se za palce u nohou, poté se houpejte ze strany na stranu a tím masírujete bederní oblast. Při bolesti zad mohou pomoci i cviky klasické – tedy předklony a záklony. Je třeba si vyzkoušet, co na vás zabere nejvíce. Dávejte si ale pozor, protože někdy byste si mohli cvičením i uškodit. Bolest totiž může být i příčinou vážnějších problémů jako je například vyhřezlá ploténka. K lékaři je nutné jít ve chvíli, kdy bolest neustává či je paralyzující.

Bolest zad jako signál nemocí

Důležité je vědět, že bolest zad může být signálem různých nemocí. Může například poukazovat na problémy s ledvinami, na nádorové onemocnění apod. Není tedy možné ji podceňovat!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *