Bojujete s obezitou? Za pojištění si v takovém případě připlatíte aneb proč se vyplatí s kily raději včas zatočit

Životní pojištění a zdravý životní styl

Držet se dlouhodobě na špici žebříčku nemusí být vždy důkazem chvályhodného úspěchu. Platí to třeba v situaci, sledujeme-li množství lidí trpících nadváhou a obezitou. V této disciplíně, bohužel, patří Česko mezi premianty. Průzkumy jednoznačně konstatují, že lidí s nadváhou a obezitou je v naší společnosti většina. Problémy s tělesnou hmotností se přitom významným způsobem negativně projevují jak na zdravotním stavu populace, tak s sebou přinášejí i další komplikace a zvýšené životní náklady. Třeba ve sféře pojištění.

Obezita a nadváha jako problém celospolečenský

Česká republika se v tomto směru vskutku nemá čím chlubit. Téměř 70 % Čechů a Češek se potýká s větší či menší nadváhou a celá pětina obyvatel Česka pak trpí přímo obezitou. Českým mužům v celoevropském srovnání patří v nadváze dokonce málo lichotivé třetí místo. V poslední době navíc narůstá i počet obézních dětí a mladších lidí.

Obezita je chronické onemocnění, jehož příčinami bývá nejčastěji kombinace pohybových a stravovacích návyků, na něž mají rovněž vliv ekonomické možnosti a sociální zázemí. Někteří lidé sice mohou k nadváze inklinovat více než jiní, ale na každém z nás vždy záleží, do jaké míry tyto předpoklady podpoří či naopak.

A protože se značná část obézních pacientů potýká s tzv. alimentární obezitou způsobenou zejména nadměrným příjmem energie a zároveň nedostatkem fyzické aktivity, je zjevné, že prevenci ve formě zdravého životního stylu nelze zanedbávat.

Každý den něco pro zdraví

Zahrnout do svých pravidelných činností aktivní pohyb a myslet na duševní pohodu by se mělo stát běžnou součástí našich životů. Výsledky nedávného průzkumu mezi českou populací ovšem ukázaly, že až 40 % lidí v Česku se žádné pravidelné fyzické aktivitě nevěnuje.

Není přitom třeba začít pěstovat žádné finančně ani fyzicky náročné sporty. Mnohdy stačí do denního programu zařadit více obyčejných procházek na čerstvém vzduchu či se pravidelně protáhnout doma. Důležitá je především pravidelnost a chuť.

Pojištění motivuje ke zdravému životu

Žít zdravě není navíc pouze otázkou ryze individuální. Zdravý životní styl dokonce nesledují pouze vaši lékaři, ale zajímat se o něj může rovněž pojišťovna. Třeba tehdy, když zvažujete sjednání rizikového životního pojištění.

Pokud se například rozhodnete sjednat životní pojištění FLEXI u pojišťovny Kooperativa, najdete výhodu pro ty, kdo žijí zdravě. Dobrovolně můžete vyplnit dotazník, kde se vás pojišťovna bude ptát, kolik hodin denně spíte, zda kouříte, pijete alkohol či zda naopak pravidelně sportujete. A všichni, kdo při vyplňování dotazníku získají dostatečný počet bodů, automaticky dosáhnou na 5% slevu na pojistném. Zdravější život tak může přinést nejen fyzickou pohodu, ale také finanční úspory.

Náhledové foto: Shutterstock

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.