Zdravé hubnutí

BMI kalkulačky online vám spočítají ideální váhu.

Nejlepší a nejobjektivnější cesta, jak zjisti, je-li vaše váha ideální, popřípadě, kolik byste měli vážit, je spočítání si svého BMI indexu. K tomu vám pomohou online BMI kalkulačky. Tyto kalkulačky vám spočítají ideální váhu. I tato metoda má však své mouchy. Není úplně přesná. Nezohledňuje totiž váš věk a podíl tuku a svalů ve vaší celkové váze. S tím vám zase pomůže ABSI index.

Jak BMI index pracuje?

Do této kalkulačky, která analyzuje váš BMI, ABSI indexy a obvod pasu, zadáváte váš věk, váhu a výšku, poté také obvod pasu. Výpočet se tak skládá z těchto hodnot. A co nám BMI vlastně říká? Pokud je hodnota:

a)       méně než 18, 5 jde o podváhu,

b)      hodnoty od 18, 5 do 24,9 odpovídají normální váze,

c)       25 až 29,9 znamená nadváha a

d)      30 a více je známka obezity.

Obvod pasu

V této kalkulačce vám také vyhodnotí obvod vašeho pasu. Pokud tedy zadáte váš pas, s ohlédnutím k dalším hodnotám, vám sdělí vaše zdravotní riziko. Pokud mají ženy obvod do 80 cm, nemají žádné zdravotní riziko. Od 81 do 85 cm již značí zvýšené zdravotní riziko a to, co je nad 85 cm je již nebezpečné. Takový obvod je totiž spojen s rizikem vysokým. U mužů pak hodnoty do 94 neznamenají žádné riziko. To nastává až v rozmezí od 95 do 102 cm (zvýšené riziko)  a nad 102 cm (vysoké riziko).

ABSI index

Posledním vypočteným indexem je pak ABSI index. Ten se váže také na věk osoby. Doslova jde o index tvaru těla. Počítá se tedy z výšky a hmotnosti ale také s ohledem na obvod pasu. Hodnoty v tabulce udávají průměrné riziko úmrtí na nemoci spojené s obezitou. Při nižších hodnotách ABSI riziko klesá, při vyšších stoupá. Vzorec výpočtu tohoto indexu spočívá v násobení obvodu pasu krát součin BMI indexu a druhé odmocniny výšky. Pokud tedy máte zájem, určitě si spočtěte vaše indexy na výše zmíněné adrese.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *