Bílkoviny na hubnutí, které byste měli jíst už při snídani

Mungo fazole

Bílkoviny jsou velmi důležitou makroživinou, kterou potřebujeme pro život. Některé z nich nám mohou pomoci také při hubnutí, a to tak, že díky nim zůstáváme déle sytí. Nemáme tak potřebu jíst více, než je nutné. Jedná se zejména o rostlinné druhy bílkoviny, pocházející z takových zdrojů, jako je například hrách nebo fazole. Právě luštěniny jsou velmi důležitým zdrojem bílkovin pro vegany a vegetariány.

Studie zaměřená na bílkoviny

I když nepatříte mezi lidi, kteří by se masu (jako hlavnímu zdroji bílkovin) vyhýbali, přesto můžete do svého jídelníčku zařadit luštěninové zdroje bílkovin – zejména na snídani. Jak se totiž ukázalo v jedné studii, lidé, kteří si dopřáli snídani založenou na luštěninách (placku vyrobenou z hrachu a fava fazolí), snědli později na oběd o 13 % méně kalorií, než lidé, kteří dostali ke snídani placičku s přídavkem vepřového masa nebo brambor.

Cvičení

Foto: Pixabay

Záleží na typu proteinu

Všechny tři skupiny lidí, kteří dostali ke snídani placičky, snědli stejné množství bílkovin – asi 25 % celkových kalorií. Jenže tyto bílkoviny pocházely z jiných zdrojů. Navíc ten, kdo jeden den dostlal luštěninovou placičku, dostal jiný den tu vepřovou a další den tu bramborovou. Ukázalo se, že osoba, která měla ke snídani luštěninovou placičku, snědla poté na oběd o 13 % méně kalorií. Přitom označila luštěninovou placičku za stejně chutnou, jako tu vepřovou.

V čem spočívá tajemství luštěnin?

Luštěniny obsahují kromě vysokého podílu bílkovin také velké množství vlákniny. A právě ta nás dokáže zasytit na delší dobu. A vláknina je při hubnutí také velmi důležitá – a nejen při něm. Oceníte ji také v případě zažívacích obtížích. Dokáže například pomoci při problémech se zácpou, křečemi v žaludku nebo s průjmem. Nejedná se přitom o první studii, která by zkoumala vliv luštěnin na hubnutí: již dříve byla provedena studie, která zjistila, že zvýšením množství luštěnin v jídelníčku došlo k úbytku na váze u sledovaných osob – aniž by se tyto nějak o hubnutí snažili.

Zdroj: https://www.health.com/nutrition/breakfast-vegetarian-protein-beans-peas

Foto: Pixabay