Přestaňte kouřit: je to možné! Tipy, jak na to

Kouření

Zbavit se jakékoli závislosti může být velice těžké. Zejména v případě, že se snažíme zbavit pouze té závislosti, avšak musíme navštěvovat stejná místa, kde jsme byli svou závislost zvyklí dělat. Existují také osoby, které nás mohou negativně ovlivňovat – v případě kouření to jsou například kuřáci, kteří s námi chodívali „na jednu“. Vymanit se ze závislosti na nikotinu není vůbec jednoduché, na druhou stranu – není to nemožné!

Jak začít?

V první řadě je třeba vzít svůj cíl – přestat kouřit – vážně. Musíte si uvědomit, že vás chuť na cigaretu nepřejde ze dne na den. Jste na dlouhé a namáhavé cestě, kde je zapotřebí spousta silné vůle. Je dobré si zapsat, proč chcete přestat kouřit. Pro někoho to mohou být finanční důvody, jiný bojuje se zdravotními problémy a někdo chce přestat kouřit, aby si udržel krásu nebo se zbavil nepříjemného zápachu a popřípadě nemotivoval své děti ke kouření.

Kouření

Foto: Pixabay

Proč je tak těžké přestat kouřit?

S kouřením máme spojené příjemné prožitky: například v práci si uděláme pauzu a spolu s několika kolegy si jdeme zapálit. U cigarety probíráme veselé příhody, co se ve firmě stalo atd. Navíc je tu samotná touha po návykové látce, která nás v minulosti již tolikrát donutila vyjít do nepřízně počasí, abychom si mohli dopřát svou cigaretu. S cigaretami se vážou mnohé každodenní zvyky, takže když je děláme (například si dáme odpolední kávu), máme chuť také na naši závislost.

Obecný návod neexistuje

Obecný návod, který by byl na 100 % úspěšný, bohužel neexistuje. Někomu pomůže vyhýbat se místům, na kterých pravidelně kouřil (ne vždy je to ale možné), jinému zase pomohou speciální přípravky pro skoncování s kouřením (nikotinové náplasti). Problémem je to, že zbavit se závislosti na kouření neznamená pouze zbavit se závislosti na nikotinu. Nikotin nám mohou pomoci doplňovat jiné zdroje, než je cigareta. Existují ale také sociální aspekty (sociální kontakty s dalšími kuřáky) a zvyky, které cigareta doprovázela (ranní či odpolední káva).

Mohou pomoci e-cigarety?

Zdá se, že elektronické cigarety (e-cigarety) skutečně mohou být prostředkem k tomu, jak přestat kouřit. Člověk si díky nim doplňuje potřebnou hladinu nikotinu, přičemž zachovává také sociální a zvykové aspekty kouření. Dávku nikotinu si může postupně snižovat, nevdechujete dehet a neobtěžujete své okolí. Zde je ale velice důležitým aspektem to, abyste se zbavili klasických cigaret a již se k nim nevraceli. Řada kuřáků bohužel končí tak, že venku si zapálí klasickou cigaretu, uvnitř tu elektronickou – což může vést k ještě větší závislosti.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-rzucenie-palenia-jest-mozliwe-rozmowa-dr-katarzyna-korpolews,nId,5655332

Foto: Pixabay