Bezlepková dieta

Bezlepková dieta

Dozvěděli jste se, že vaše dítě trpí chorobou, která vyžaduje přísnou bezlepkovou dietu? Nemusíte se ničeho obávat, protože i bez lepku se dá velice dobře a chutně stravovat. Tato dieta je sice finančně náročnější, ale některá ze zdravotních pojišťoven má ve své nabídce příspěvek na bezlepkovou dietu. Určitě si zjistěte, jestli přispívá i vaše pojišťovna. Náš článek vám přiblíží, co je bezlepková dieta a jaká jsou její specifika.

Bezlepková dieta – příznaky a potíže

Bezlepková dieta je založena na konzumaci potravin, které neobsahují lepek. Ten je nejčastěji obsažen v obilninách, jako jsou pšenice, žito, ječmen a oves. Naopak kukuřice a rýže jsou obilniny, které lepek neobsahují. Pomocí bezlepkové diety se stabilizuje stav u celiakie, Duhringovy nemoci a alergie na lepek. Bezlepková dieta se užívá i při léčbě chronických průjmových onemocnění. Mezi nejčastější příznaky alergie na lepek patří potíže se zažíváním, průjmem, zácpa, bolesti břicha, nadýmání nebo zvracení.

Bezlepková dieta – zakázané a povolené potraviny

U bezlepkové diety je zakázána nejen konzumace potravin, které jsou vyrobeny z obilnin a obsahují lepek, ale všech potravin, které obsahují lepek ve skryté formě. Zakázané jsou zejména tyto potraviny: mouka (nejen žitná, pšeničná, ale i ovesná, špaldová a ječmenná), chléb, pečivo, těstoviny a knedlíky, které jsou vyrobeny z mouky obsahující lepek. Jsou zakázány i další potraviny, ve kterých byla užita mouka jako přídavek. U potravin, jako jsou škrob, omáčky, polévky, koření, sójové omáčky, kečup, majonéza, zmrzlina, cukrovinky, pudinky, sójová a rostlinná masa, musíte pečlivě sledovat složení výrobku na etiketách.

Bezlepková dieta – co jíst

Při bezlepkové dietě můžete potraviny a suroviny obsahující lepek nahradit neobilnými surovinami, a to zejména luštěninami (cizrnou, hrachem, čočkou, fazolemi). Nahradit zakázané potraviny v bezlepkové kuchyni můžete kukuřicí, rýží, bramborami, pohankou a amarantem, prosem a výrobky z nich. Recepty na bezlepkovou dietu rozdělené i podle druhů jídel či typů potravinové alergie naleznete na mnoha webových stránkách zabývajících se problematikou celiakie a bezlepkové diety. Na bezlepkovou dietu nezapomeňte ani při stravování v restauracích nebo školních jídelnách. Zejména u stravování dětí v jídelnách je domluva možná a jídelny bývají v tomto přístupné.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *