Proteinová dieta

Proteinovou dietu můžete najít také pod názvem Ketonová dieta. Je určena jen zdravým lidem, kteří chtějí zredukovat váhu. Máte-li poškozené ledviny, na tuto dietu zapomeňte. Vždy je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem, zda je dobré tuto dietu držet.

Ketonová neboli proteinová dieta – princip

Jedná se o dietu, jejíž hlavním principem je snížený příjem sacharidů (40 g za den) a tuků a zvýšený příjem kvalitních bílkovin. V průběhu této diety se vaše tělo dostane do ketózy, což je stav, při kterém nečerpá energii ze sacharidů, ale z tukové tkáně. Základem vašeho jídelníčku tedy budou zdroje bílkovin bez vyšší koncentrace sacharidů. Jíst tedy budete moci maso, kuřata a ryby. Dále do jídelníčku proteinové diety zařaďte mléčné výrobky, 30-40% sýry, vejce. Nemůžete vynechat zeleninu, která má dostatek vitamínů a minerálů. Tu můžete jíst v neomezeném množství. Doporučují se také instantní proteinové nápoje.

Proteinová dieta – jídelníček a recepty

Vzorový jídelníček proteinové diety najdete na internetu. Pro představu vám ukážeme, jak by měl jídelníček vypadat. Snídat můžete například 2 vajíčka natvrdo, k tomu si dáte kousek celozrnného chleba a zeleninu. K dopolední svačince si můžete dopřát nízkotučný tvar, který dochutíte pažitkou. K obědu si připravte přírodní kuřecí maso s jedním bramborem a zeleninovou přílohou. K odpolední svačince si dejte nízkotučný sýr s rajčetem a na večeři například lososa se zeleninovým salátem. Vhodné recepty, kde vaříte pouze z povolených potravin, opět naleznete na internetu.

Express Diet – 5denní proteinová dieta

Pokud se vám nechce hledat recepty na proteinovou dietu, zkuste si koupit Express Diet – 5denní proteinovou dietu. Tato dieta, díky které si jídlo připravíte velice rychle a jednoduše, přináší rychlé výsledky v redukci hmotnosti. Dieta obsahuje 850 kcal na každý den. Během diety je přísun sacharidů omezen, hlavním zdrojem energie se stává tuk. Vaše tělo se dostane do ketózy, kde odbourává nahromaděný tuk, nikoli svalovou hmotu. S touto dietou byste neměli pociťovat hlad, jídlo by vám mělo dodat dostatek energie. Nemusíte ani přidávat pohybovou aktivitu. A co je důležité, dieta slibuje, že se nedostaví jo-jo efekt. Názory na tuto 5 denní proteinovou dietu najdete v diskuzích. Jedni ji doporučují, jiní ne.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.