Beta-glukan: silnější imunita, zdraví srdce, střev a další

Zdraví srdce

Beta-glukany řadíme do skupiny vláknina. Všichni dobře víme, že vláknina je velmi důležitá pro lidské zdraví, zejména pak pro správné trávení. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná (která působí ve střevech jako prebiotikum, čili slouží jako potrava pro zdraví prospěšné bakterie ve střevech) a nerozpustná (prochází trávicím systémem v nezměněné podobě, může několikanásobně zvětšit svůj objem, čímž zasytí na delší dobu a dokonale vyčistí střeva).

Beta-glukan v potravinách

Beta-glukan se nachází zejména v buněčných stěnách bakterií, kvasinek a hub. Tyto zdroje řadíme do skupiny nerozpustné vlákniny. Pokud beta-glukan získáme z ječmene, ovsa, pšenice či žita (a také v některých houbách), konzumujeme rozpustnou vlákninu. Beta-glukan se nachází také v droždí. Kromě ovesných vloček na snídani se můžete zaměřit také na příjem obilovin v jiné podobě. Například celá zrna ječmenu můžeme použít jako přílohu k jídlům, třeba místo rýže.

Ovesné vločky

Foto: Pixabay

Zdravotní přínosy beta-glukanu

Beta-glukan bude mít podobné zdravotní přínosy, jako samotná vláknina. To se projevuje zejména v těchto oblastech:

  • Kardiovaskulární zdraví: pravidelná konzumace beta-glukanů vede ke snížené LDL „špatného“ cholesterolu. Díky tomu přispívá ke zdraví srdce.
  • Imunitní systém: beta-glukany mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž dokážou posilovat celkový imunitní systém člověka a náchylnost jedince vůči infekcím.
  • Střevní zdraví: vzhledem k tomu, že některé beta-glukany patří do skupiny rozpustné vlákniny, fungují jako prebiotika. To znamená, že vyživují prospěšné bakterie ve střevech a zajišťují jejich dostatečné množství. Tento druh vlákniny taktéž absorbuje vodu a funguje jako prevence proti zácpě i průjmu.
  • Glykémie: hladina cukru v krvi je důležitá pro zdraví člověka. Nerozpustný druh vlákniny zpomaluje trávení, čímž nedochází k náhlému zvýšení cukru v krvi. I to prospívá zdraví srdce a funguje to také jako prevence cukrovky.
  • Zdraví pokožky: při lokálním použití na pokožku lze taktéž využít jejích antioxidačních vlastností. Působí proti vráskám a hydratuje.

Zdroje info:

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-beta-glucan-89418

https://www.mindbodygreen.com/articles/beta-glucan-benefits

Foto: Pixabay