Proč byste měli začít používat kokosový olej?

Kokosový olej

Co se týče přírodní péče o pleť, kokosový olej je již delší dobu vhodnou alternativou. Je přírodní, má jemnou strukturu a voní jako sen. A věřte, že kokosový olej může být skutečně pro vaši pleť užitečný. Ale to neznamená, že byste ho měli nanášet po celém těle.

Co je to kokosový olej?

Kokosový olej je rostlinný olej, který se získává ze surových kokosových ořechů. Je vysoce nasycený, a pokud jste ho používali k vaření, určitě jste si všimli, že se při pokojové teplotě mění ze silné bílé látky na čirou tekutinu, když se zahřeje.

Výhody kokosového oleje:

 •       Hydratační síla
 •       65 % tvoří mastné kyseliny
 •       V kokosovém oleji jsou zastoupeny některé mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, jako je laurová a linolová kyselina

Nevýhody kokosového oleje:

 •       Ucpává póry
 •       Způsobuje vyrážku na pleti
 •       Vytváří bílé tečky, hrbolky či žluté výrůstky
 •       Může podráždit kůži

Pomáhá při:

 •       Zmírnění suché pokožky – kokosový olej snižuje transepidermální ztrátu vody
 •       Bojuje proti zánětu kůže nebo dermatitidy
 •       Působí jako zvláčňující látka (což znamená, že ulevuje pokožce
 •       Nabídne pomoc při snižování množství vlhkosti
 •       Ošetření jemných ran

Měli byste používat kokosový olej?

Kokosový olej funguje jako hydratační prostředek pro vaše tělo, zejména v případě, že máte suchou pokožku. To však neplatí pro vaši tvář. Většinou není předepsáno používat kokosový olej na celé tělo, protože ucpává póry. Takže zatímco může nabídnout pomoc s hydratací, neudělá mnoho pro to, aby se zabránilo vyrážce kůže.

Jak používat kokosový olej

Zde je několik způsobů, jak zařadit kokosový olej do různých částí vašeho plánu péče o pleť:

Tělový hydratační krém

Kokosový olej 2
Foto: Pixabay

To je základní způsob, jak z kokosového oleje vytěžit maximum. Po koupeli nebo sprchování naneste na tělo kokosový olej, který pomůže hydratovat pokožku. Olej rozetřete od krku dolů a zaměřte se na zóny, které jsou sušší, jako jsou lokty, kolena, ruce a chodidla. Kromě toho budete mít trochu kokosového oleje u sebe během dne a budete ho aplikovat podle potřeby.

Odličovač

I když byste měli být stále pozorní při nanášení kokosového oleje na obličej, budete moci použít trochu kokosového oleje jako odstraňovač kosmetických přípravků. Použijte vatový tampon nebo polštářek, na který naneste trochu kokosového oleje, a rázem máte svou první vrstvu kosmetiky pryč. Poté se opláchněte jemným čisticím prostředkem nebo odstraňovačem kosmetiky, abyste vše odstranili. Doporučujeme dvojí čištění čisticím prostředkem na bázi vody, aby se snížilo nebezpečí ucpání pórů a vzniku milia.

Změkčovač rtů

Kokosový olej 3
Foto: Pixabay

Máte stále suché a odřené rty? I kokosový olej může být přirozeným pomocníkem – jeho hydratační vlastnosti dokáží udělat divy a udržet vaše rty hydratované po celý den. Navíc se dá konzumovat, takže se nemusíte obávat, že si nakonec rty olížete! Mějte však na paměti, že u kokosového oleje platí, že méně je více.

Jaký kokosový olej je nejlepší?

Jednou z nejlepších věcí na kokosovém oleji je, že je přírodní. Chcete-li z něj získat maximum, musíte používat čistý, nerafinovaný, za studena lisovaný kokosový olej. To může být proto, že kokosový olej lisovaný za studena nevyužívá v rámci přípravy teplo a uchovává si více svých živin.

Zdroj info: health.clevelandclinic.org, karolinafour.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30395784/

Náhledové foto: Pixabay