Kloubní výživa doma: nemusíte kupovat drahé doplňky stravy

Kurkuma

Naše strava ovlivňuje mnohé. Kromě toho, jestli budeme tlustí nebo hubení, strava ovlivňuje také celkové zdraví člověka. Kloubní výživa je něco, co většina lidí ponechává na drahých doplňcích stravy. Pokud se ale zaměříte na pravidelnou konzumaci následujících potravin, můžete přispět k lepšímu zdraví svých kloubů i prostřednictvím klasické stravy.

Kurkuma

I když už toto koření všichni velmi dobře známe, stále jej málokdo používá. Typické je zejména pro indickou kuchyni, proto se můžeme inspirovat právě tady. A proč bychom se měli snažit o její začlenění do naší stravy? Obsahuje totiž účinnou látku kurkumin, která má stejné protizánětlivé účinky, jako některé léky. Svou krásně žlutou barvou může ozdobit jakýkoli z vašich pokrmů.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou zdrojem vlákniny a antioxidantů. Ve spojení s klouby nás ale zajímá také to, že obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin. S množstvím zkonzumovaných ořechů to ale nepřehánějte, protože jsou sice zdrojem zdravých tuků, ale stále ještě se jedná o tuky. Vhodná porce je malá hrstka vlašských ořechů za den.

Červená paprika

Červená paprika, ale také další potraviny, které obsahují vitamín C, jsou vhodné, pokud trpíte bolestmi kloubů. Vitamín C totiž napomáhá produkci kolagenu, což je látka, která je obsažena ve šlachách, vazech i chrupavkách. To všechno jsou součásti kloubů.

Losos

Kromě toho, že losos jako tučná ryba obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, je zdrojem vitamínu D a vápníku. To všechno dohromady jsou velmi potřebné suroviny pro kloubní zdraví. Pokud si dopřejete lososa alespoň dvakrát týdně, můžete zaznamenat snížení zánětu a menší bolestivosti kloubů. Vysoký obsah vápníku a vitamínu D mají také mléčné výrobky, jako je bílý jogurt nebo mléko samotné.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/arthritis/features/joints-food

https://www.realsimple.com/best-foods-for-joint-health-6752953

Foto: Pixabay