Babské rady pro zdraví jater. Netradiční potraviny i výběr správného koření

Játra jsou mnohdy opomíjeným, ale životně důležitým orgánem v těle. Starají se o zachytávání škodlivých látek, čistí krev a ukládají některé látky důležité pro jiné fungování organismu. O zdraví jater je tak dobré pečovat a starat se o tento klíčový detoxikační orgán v lidském těle. A jak na to? Pomoci mohou i některé babské rady, které doporučují některé méně tradiční potraviny či nejrůznější koření.

Pravidelný pohyb jako důležitá podpora zdraví jater

Játrům velmi svědčí pravidelný pohyb. Nejlepší variantou je aerobní kardio cvičení, které trvá alespoň třicet minut. Během této doby totiž dochází ke zvýšené cirkulaci krve, takže játra zvládnou přefiltrování na jedničku. Dobrou zprávou je, že se nemusíte pouštět přímo do cíleného cvičení, ale skvěle bude fungovat také svižnější chůze na čerstvém vzduchu.

Konzumace zeleniny

Jedním z důležitých způsobů, jak podpořit činnost jater je vyvážená strava. A to nejlépe s každodenní porcí zeleniny. Pro játra jsou nejlepší volbou konkrétně takové druhy zeleniny, které obsahují beta karoten. Zjednodušeně jde o všechnu zeleninu oranžové či červené barvy, takže do jídelníčku určitě přidejte papriky, rajčata, mrkev a další. Kromě klasických druhů zeleniny vyzkoušejte také čekanku, artyčok nebo černou ředkev. Nezapomínejte také na ovoce, kdy skvělou volbou jsou především drobné bobule, jako jsou maliny, ostružiny a borůvky.

Foto: Pixabay

Zařaďte bylinky

Pro posílení funkce jater, ale i celkové zdraví organismu je dobré s rozmyslem zařadit některé bylinky. Konkrétně například ostropestřec mariánský. Rostlina vypadá víceméně jako bodlák, ale obsahuje celou řadu látek se zajímavými účinky. Kromě regenerace jaterních buněk podporuje ostropestřec také činnost imunitního systému. Dopřát si ho můžete například ve formě čaje. Mezi důležité látky pro podporu zdraví jater patří kurkuma. Jde o sytě žluté koření, které pochází z kořene indického šafránu. Rozhodně tak neuděláte chybu, když kurkumu přidáte ke svým receptům.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-for-your-liver

Náhledové foto: Pixabay