antib1

Antibiotika a co jste možná nevěděli

Informací z lékařského prostředí není nikdy dost a to víc, týkají-li se našeho zdraví v době těžké nemoci. Pojďme se podívat, na co se nejčastěji zapomíná při užívání „notoricky“ známých antibiotik.

Antibiotika vždy patří do rukou odborníků

Antibiotika by měla být používána pouze na předpis lékaře a v souladu s jeho doporučeními. Je velmi nebezpečné naordinovat stejný lék např. osobě ve ve vaší domácnosti, která trpí identickými příznaky jako vy. Čas za návštěvu lékaře sice ušetříte, nemáte však zaručeno, že léčba bude správná. A navíc pak nebudete mít dostatek léku pro sebe. A s tím souvisí i další odstavec.

Vždy je třeba doužívat je podle předem nastaveného schématu

V žádném případě nesmíte přerušit léčbu antibiotiky sami bez porady s odborníkem, ano to ani když se cítíte lépe a máte pocit, že jste „zdraví“. Odebrání antibiotik před plánovaným koncem léčby může vést k imunizaci bakterií na léčivou látku a vzniku obávané rezistence na antibiotika. A jestliže z jakéhokoliv důvodu antibiotika nedoberete (vedlejší účinky, těhotenství apod). Nikdy je doma nenechávejte „do zásoby“. Odneste je do lékárny. Používání antibiotik na vlastní pěst je odborníky zakázáno!

antib2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak je to se správným užíváním antibiotik

Antibiotika by měla být vždy užívána v předem stanovených časech, aby se udržela jejich správná hladina v krvi. Tablety se musí vždy užívat s vodou a rozhodně se nedoporučuje jejich zapíjení mlékem, tekutým jogurtem, kefírem, džusem, kávou, čajem nebo třeba colou a dalšími sladkými limonádami. Všechny tyto potraviny a nápoje snižují absorpci léků. Doporučený rozestup je alespoň dvě hodiny.

Některá antibiotika (např. tetracykliny nebo fluorochinolony) by neměla být kombinována s jídlem nebo jinými léky, proto se doporučuje dodržovat mezi jejich užíváním a konzumací jídla nebo jiných léků nejméně dvouhodinové intervaly. Pokud si nejste jisti, zda můžete antibiotikum kombinovat s jídlem nebo jinými léky, přečtěte si příbalovou informaci nebo se obraťte na svého lékaře či lékárníka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *