vegetables-1085063_640

Ani vegan, ani paleo, ale pegan: Nový trend v dietním stravování

Asi tu už všechno bylo, protože nový způsob stravování, který by měl přispět ke snížení hmotnosti, kombinuje veganskou stravu s paleo. Vznikl tak směr pegan, který zpopularizoval doktor Mark Hyman. Co všechno je dovoleno jíst?

Peganová dieta

Zatímco vegani striktně odmítají jíst veškeré jídlo živočišného původu, kam řadíme maso, vejce nebo mléčné výrobky a mléko, paleo dieta zase propaguje jejich zvýšené množství ve stravě. Asi podle hesla neandrtálců, že nejlepší je stejně maso z mamuta.

Z těchto dvou směrů vznikl kočkopes pegan neboli paleo-veganská dieta, která klade důraz na čerstvé potraviny a zdravé tuky a omezuje spotřebu obilovin a rafinovaného cukru. Do zpopularizování této diety se pustil její objevitel – doktor Mark Hyman, jenž o ní napsal dokonce i knihu The Pegan Diet.

Mamut. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pryč s obilovinami a cukrem

Kniha razí zásady zdravého stravování, na kterém se většina odborníků přes výživu shodne. Je třeba se vyhýbat potravinám, jež jsou průmyslově zpracované. A raději dát přednost rostlinným bílkovinám a občas si dopřát i vysoce kvalitní živočišné produkty. Toto všechno je peganová dieta. Svým způsobem je to dieta nízkosacharidová, protože kromě obilovin vylučuje i konzumaci luštěnin nebo brambor a všech potravin s vysokým glykemickým indexem. Takže si nepochutnáte ani na knedlících. Zato si můžete dopřát v hojné míře pohanku nebo jáhly.

Ořechy, semena a avokádo

Doktor Hyman doporučuje jíst zdravé tuky, které obsahují zejména nejrůznější ořechy, semena nebo avokádo. Z jídelníčku byste měli vyřadit řepkový nebo slunečnicový olej a nahradit ho kokosovým. Ze 75 procent je peganová dieta zaměřena na konzumaci potravin rostlinného původu. Ten zbytek je pak určený na živočišnou stravu, kterou byste si ale neměli servírovat jako hlavní chod. A nezapomínat na dostatek zeleniny a ovoce s nízkým glykemickým indexem, což jsou zejména jahody, ostružiny, borůvky, maliny, citrony nebo broskve.

A kdo se v tom má nyní vyznat? Někteří odborníci přes výživu doporučují jíst pestrou a vyváženou stravu, další nařizují vyhýbat se masu, mléku a dalším potravinám, jež jsou ale na druhé straně pro tělo zdrojem potřebných vitamínů a minerálů. Úsudek si bude muset udělat každý čtenář sám a možná dát na zdravý selský rozum.

Zdroj dat: https://www.insider.com/what-is-the-pegan-diet-combines-paleo-and-vegan-2021-2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *