Zarudlé oko

Nový příznak koronaviru? Červené skvrny v očích

Nová studie, publikovaná 16. února v časopise Radiology, zjistila, že u některých pacientů s COVID-19 se na očních bulvách vyvinuly červené skrvny označované anglicky jako nodules. Do češtiny lze toto slovo přeložit jako uzlíky. Menší studie zahrnující 129 francouzských pacientů byla systematickou revizí mozkových MRI skenů prováděných u pacientů s těžkým průběhem COVID-19, uvedl vedoucí studie Dr. Augustin Lecler z pařížské univerzity. Oční uzlíky běžně označují lokalizovanou oblast zánětu v oku nebo na oku – byly neočekávaným nálezem, říká Dr. Lecler. Přesto by se měly jako příznak COVIDU-19 brát spíše s rezervou.

Na oftalmologické abnormality nic nepoukazovalo

„Nemysleli jsme si, že odhalíme nějaké oftalmologické abnormality, protože oftalmologické postižení spojené s COVID-19 je velmi vzácné,“ vysvětluje Dr. Lecler. „Rychle jsme našli tyto zajímavé uzlíky zadního pólu oční bulvy, které byly viditelné pouze u nejzávažnějších pacientů. Ti v poloze na břiše, intubovaní a s vysokým příjmem doplňkového kyslíku a sedativ.“ Dr. Lecler říká, že byli překvapeni, když viděli uzlíky, protože „nikdy dříve nebyly popsány.“

U pacientů se po skenování mozku odhalují alespoň jeden uzlík v makulární oblasti oka, který je nedílnou součástí centrálního vidění. Vědci neznají přesnou příčinu vzniku uzlíků, ale je možné, že by mohly být spojeny se zánětem způsobeným virem. Další teorie spočívá v tom, že mohly být způsobeny samotnou polohou na břiše; všichni postižení pacienti ve studii leželi na intenzivní péči v poloze na břiše.

Koronavirus

Koronavirus: Zdroj obrázku Pixabay.com

Způsobil červené skrvny COVID-19?

To není úplně známo. Uzlíky se mohou připojit k očním bulvám z mnoha různých důvodů, včetně zánětu, infekce a rakoviny, říká Raphael Aharon, MD, oftalmolog certifikovaný radou ve Forest Hills v New Yorku. Poukazuje na to, že ve francouzské studii pouze tři pacienti ve skutečnosti podstoupili oční vyšetření a byli považováni za normální.

„Pokud nemůžete provést korelaci mezi tím, co je na MRI, a oftalmologickým vyšetřením, pak to opravdu není užitečné,“ říká doktor Aharon. „Pro pacienty, kteří mají nálezy na magnetické rezonanci, by to posílilo klinickou korelaci prostřednictvím rozsáhlého oftalmologického vyšetření.“

Dr. Aharon také poznamenává, že uzlíky mohou být náhodným nálezem na MRI bez klinických následků. Pokud by bylo možné pomocí dalšího zkoumání zjistit klinickou korelaci, bylo by to prokazatelnější.

Dr. Lecler potvrzuje, že během fundoskopie (test, který umožňuje zdravotníkovi nahlédnout do očního pozadí a dalších struktur, rutinně prováděný jako součást očního vyšetření) nebyla zjištěna žádná abnormalita.

Jiné způsoby, jak může COVID-19 ovlivnit zdraví očí

Vědci se stále snaží přijít na to, jak přesně může COVID-19 obecně ovlivnit zdraví očí. V červnu 2020 případová studie z University of Alberta, publikovaná v Canadian Journal of Ophthalmology, uvedla, že konjunktivitida (také známá jako růžové oko nebo červené oko) může být primárním příznakem COVID-19 na základě zkoumání 29leté ženy s těžkou konjunktivitidou a minimálními respiračními příznaky, která měla pozitivní test na COVID-19. „Červené oči nejsou běžným projevem COVID-19, ale ví se o nich,“ uvedla dříve pro Health Kathryn A. Colby, MD, vedoucí oddělení oftalmologie NYU Langone Health.

Další nedávná studie publikovaná v BMJ Open Ophthalgmology spojuje oční problémy s COVID-19. Britští vědci naznačují, že bolavé a svědění očí může být časným příznakem infekce, a to již od dvou týdnů předtím, než se objeví další příznaky. Studie také zmínila fotofobii (citlivost na světlo) jako další možný příznak infekce COVID-19.

Vědecké poznatky týkající se příznaků koronaviru se neustále vyvíjí, tak uvidíme, jak to bude do budoucna i s těmi, jež souvisí se zrakem. 

Zdroj dat: health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/coronavirus-eye-symptoms-nodules-study

Zarudlé oko: Zdroj náhledového ilustračního obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *