Víno

Alkohol a dieta: jak alkohol ovlivňuje hubnutí

Pokud držíte dietu, pak jistě víte, že alkohol se při ní nedoporučuje. Má totiž negativní dopad na účinky hubnutí. Kalorický obsah alkoholických nápojů je vysoký a navíc dochází ke stimulaci chuti k jídlu a zpomalení metabolismu. Pokud se však rozhodneme pít alkohol při hubnutí, bude nejlepší volbou malé množství suchého bílého vína.

Kalorický obsah alkoholických nápojů

Alkoholické nápoje jsou přesně tím, co nazýváme prázdné kalorie. Ne všechny alkoholické nápoje jsou ale špatné. Například červené víno poskytuje zdraví prospěšné polyfenoly. Ty je ale lepší při dietě získávat z ovoce a zeleniny. 1 g čistého alkoholu obsahuje 7 kcal. Kolik kalorií má tedy pivo (nejoblíbenější alkoholický nápoj u nás)? Jedna půllitr světlého piva vyjde přibližně na 250 kcal. Směs jakéhokoli alkoholu a džusu je přímo kalorická bomba, která dokáže zničit účinky několikadenní diety.

Pivo

Pivo: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zpomalení metabolismu

Lidské tělo není schopné ukládat energii z alkoholu v jakékoli formě, takže pokud si dáme alkohol, stává se tento primárním zdrojem energie. Metabolické dráhy odpovědné za zpracování a spalování etanolu se aktivují a v tuto chvíli se procesy přeměny tuků, bílkovin a sacharidů na energii výrazně zpomalí. V této situaci lze většinu energie z jídla přeměnit na rezervní tuk. K největším změnám dochází v procesech oxidace tuků a jejich zpomalení trvá až 24 hodin po požití alkoholu. Metabolismus bílkovin a sacharidů se vrátí do normálu mnohem rychleji.

Chuť k jídlu

Alkohol patří mezi produkty, které stimulují chuť k jídlu. A objektem zájmu se obvykle stávají výrazné chutě – slané, kořeněné, mastné. Jedna studie prokázala, že pokud si dáte alkohol asi 30 minut před jídlem, sníte větší porci. Pivo má největší vliv na zvýšení chuti k jídlu, protože obsahuje chmel. Ten výrazně zvyšuje spotřebu jídla. Navíc má pivo velmi vysoký glykemický index (110) – takže samo o sobě způsobuje zvýšení chuti k jídlu kvůli rychlým změnám hladiny cukru v krvi a velkému nárůstu inzulínu.

Když už – co si vybrat?

Během hubnutí si můžete občas dopřát alkohol, ale s mírou. Nejlepší volbou je suché víno nebo míchaný nápoj z vodky, vody a citronu. Vzdejte se piva a barevných nápojů. Nejezte při pití alkoholu. Nejlepší je dát si předem hodnotnou večeři. Několik dní po požití alkoholu přísně dodržujte dietu. Stojí také za to pít hodně vody, aby se zabránilo zadržování tekutin a přibývání na váze.

Víno: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *