Alergie na prach je mýtus – proč tedy doma tak často kýcháme a kašleme

Alergie

Také vás často trápí ucpaný nos, kýchání nebo otoky kolem očí? Pak velmi pravděpodobně trpíte alergií. A nejde o žádnou výjimku, podle statistik trpí těmito potížemi zhruba každý třetí Čech.

Ne vždy však nejde o nezvratný stav. Mnohdy si celou situaci zhoršujeme sami. Mezi nejčastěji alergeny patří pyl, srst domácích zvířat, roztoče a plísně.

Pokud je to možné, alergenům se vyhýbejte

Alergie umí život pořádně znepříjemnit. A měli bychom tedy dělat všechno pro to, aby se nám vyhýbala. Věděli jste například, že alergie na prach je mýtus? Ve skutečnosti za ní stojí alergeny, pro které se prach stává skvělým přenašečem. Může jít právě o pyly, výměšky roztočů, psí srst apod. I když tedy netrpíte alergií na prach (což, jak jsme již řekli, vlastně ani není možné), stejně byste měli doma pravidelně uklízet.

Fotografie: Protext ČTK

A na co si dát tedy pozor? Jak nejspíš víte, alergeny poletují vzduchem a rády přistávají a ulpívají zejména na bytovém textilu. Proto se doma pokud možno zbavte všech vysokovlasých koberců, dlouhých textilních závěsů nebo jakýkoliv dekoračních dek a polštářků. A pokud jde o ložnici, rozhodně ji doporučujeme ji vybavit speciálním ložním prádlem určeným pro alergiky. Materiál, ze kterého je vyrobeno, účinně zabrání množení roztočů.

Zaměřte se také na čištění vzduchu jako takového

Zajímavým řešením tohoto problému je koupě čističky vzduchu. Klíč k zachycení nežádoucích vzdušných částic představuje především kvalitní filtrační systém. Kupující by si tedy měl jednoznačně dát pozor na to, jaký typ čističky kupuje. Chtějte systém ,který je možné čistit případně měnit. A také dbejte na to, jaké filtry (např. HEPA) čistička obsahuje a jaké jsou požadavky na jejich údržbu. Vyplatí se vám to. Projevy alergie pak samozřejmě zmírní léky – antihistaminika. Příčinu to ale nevyřeší.

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36727

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.