Aktivní uhlí

Aktivní uhlí a důvody, proč ho NEpoužívat

Aktivní uhlí je přírodní lék, který je stále více populární. Pokud jej pravidelně konzumujete, způsobuje aktivní uhlí určité chemické procesy ve vašem střevě. To může být prospěšné, nebo také ne. Spočívá to v tom, proč chcete aktivní uhlí užívat a také na tom, jaký je váš aktuální zdravotní stav. Aktivní uhlí je chemicky vytvořená látka. Je zpracována při velmi vysoké teplotě, aby se zvětšila její povrchová plocha – stala se poréznější. Vyrábí se z uhlí, kokosových skořápek, rašeliny, ropného koksu, pilin. Tyto látky se poté rozemelou na jemný prášek. Molekula uhlíku je záporně nabitá vysokou vnitřní povrchovou plochou ideální pro adsorpci určitých kladně nabitých molekul.

Proč lidé užívají aktivní uhlí

Již víme, že aktivní uhlí účinně adsorbuje další molekuly. To je právě ten důvod, proč je lidé užívají – chtějí se přirozeně zbavit určitých látek ze svého těla. Zde jsou nejčastější důvody, proč lidé konzumují aktivní uhlí:

  • detoxikace organismu,
  • zbavení se plynatosti,
  • podrážděný žaludek,
  • lék na kocovinu,
  • snížení hladiny cholesterolu,
  • léčba předávkování léky.

Pro takováto použití aktivního uhlí ale neexistuje dostatek vědeckých výzkumů, které by dokázaly nebo vyvrátily účinnost aktivního uhlí.

Kocovina

Kocovina: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co o aktivním uhlí nevíte

Aktivní uhlí reaguje pouze s kladně nabitými molekulami – a jinak je úplně jedno, které to jsou. Pokud člověk sní něco, co mu rozruší žaludek a na zmírnění příznaků si vezme aktivní uhlí, může aktivní uhlí adsorbovat další životně důležité živiny nebo vůbec neadsorbovat zamýšlenou látku způsobující příznaky. Většina těžkých kovů je kladně nabitá, což slibuje detoxikační účinek. Ale pouze v žaludku a střevech, pokud jsou konzumovány téměř ve stejnou dobu jako aktivní uhlí. Obvykle do hodiny. Jakmile jsou toxické těžké kovy již v krvi a zbytku těla, aktivní uhlí je k ničemu, protože není absorbován naším tělem, je pouze eliminován. Pravděpodobnější je adsorpce dobrých elektrolytů, vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Mezi ně patří tak důležité látky, jako jsou vápník, draslík, hořčík.

Aktivní uhlí: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *