Abyste si dobře odpočinuli, je třeba se pořádně vyspat. Kvalitní spánek je základem pro zdraví

Spánek je nezbytným fyziologickým dějem každého živého organismu. Bez něho není zdraví, ani život. Málo spánku vede ke zdravotním problémům. Jak byste si měli zlepšit své spánkové návyky, abyste ráno vstali čilí jako rybička bez toho, abyste potřebovali signál budíku?

Udává se, že prospíme asi jednu třetinu života. Ke zdravému životnímu stylu patří i čas na regeneraci sil, která probíhá právě ve spánku. Ten, kdo spí alespoň osm hodin denně, je šťastným člověkem. Není totiž ojedinělé, že lidé spí daleko méně hodin, a ještě navíc nekvalitně. Může za to špatná matrace, tučné jídlo na večeři i nadbytek modrého světla z mobilů. Není možné se pak divit, že se člověk ráno budu unavený a nevrlý.

Každodenní rituály jsou potřebné

Lidský jedinec má ve skutečnosti rád pravidelnost, protože mu prospívá. Tyto rituály, které se týkají třeba doby snídaně, oběda či večeře, pravidelného pohybu i odpočinku, jsou pro organismus zdravé. Platí to i pro spánek. Měli bychom chodit spávat ve stejnou dobu, a to i o víkendu, kdy volný čas svádí k ponocování.

Foto: Pexels

Na noc nic kořeněného a mastného

K pořádnému odpočinku tělo potřebuje být klidné. Sotva toho docílíte, když si na večeři dáte knedlo-vepřo-zelo, zapijete hořkou dvanáctkou a do toho ještě přidáte nějaký sladký dortík. Vaše játra a žlučník budou plakat, protože po celou noc se nezastaví. Tak kde je pak ten kýžený odpočinek? Večeře by měla být lehká, netučná a snadno stravitelná, aby i trávicí systém mohl odpočívat. Poslední jídlo byste si měli dát asi tři hodiny před usnutím. Omezíte tím vznik problémů s pálením žáhy.

Princezna na hrášku není žádoucí

Pohádka o princezně na hrášku, která se špatně vyspala, je sice zajímavá, ale ve skutečném životě určitě nestojíte o to, budit se celí rozlámaní. Pak je ovšem třeba spát na kvalitní matracikvalitní matraci . Dnes už není problém vybrat matraci přesně podle vašich potřeb a požadavků. Dokonce si ji před koupí můžete i osobně vyzkoušet.

Eliminujte modré světlo

Kdo nikdy před spaní nepoužíval mobil? Přihlaste se. Kolik vás asi tak bude? Bohužel je to mor současné doby, že jsme na mobilu přilepeni den co den. A to i v noci. Jenže modré světlo brání spokojenému usnutí. Zkuste tedy alespoň jednu hodinu přes spánkem mobil odložit a vzít si raději knížku.

Když vám chybí spánkový hormon

Jestliže se ráno budíte ospalí, pak na vině může být i nedostatek melatoninu, který reguluje fáze spánku a napomáhá rychlejšímu usnutí. Doplnit jeho množství lze konzumací mandlí, banánů, ovesných vloček. Pomoc nabídnou i potravinové doplňky z lékárny.

Zdroj: https://www.institutmodernivyzivy.cz/spanek/

Náhledové foto: Pexels

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.