11 zajímavých faktů o meruňkách, o kterých možná nevíte

Meruňky na stromě

Někteří do sebe meruňky hází ve velkém, ale neuvědomují si, co meruňky vlastně znamenají a jaké účinky v sobě skrývají. Například 3 kusy meruněk dokáží pokrýt zhruba polovinu běžné dávky provitamínu A a vitamínu C.

Poupě meruňky
Foto: Pixabay

Kromě toho, že mají výbornou chuť a jsou zdravé, jejich kořeny zasahují i do kultury věřících. Jsou v mnoha kulturách považovány za symbol štěstí a bohatství. Ale víra nezná hranic a někteří proto věří, že mají vliv na plodnost a vědomosti. Víte tedy, co ještě mohou ukrývat?

1. Původ meruněk

Někteří dobráci se nám snaží nakukat, že meruňky pochází ze střední Evropy. Jenže tady nebyly vhodné podmínky pro pěstování. Proto se musíme podívat směrem k Číně. První zmínky jsou dostupné z doby před více jak 4000 lety. Do Česka se dostaly mnohem později.

2. Příznivé účinky

Čínské ženy jedí velké množství meruněk, protože by měly podporovat plodnost.

3. Symbol pro štěstí a bohatství

Tato myšlenka vznikla v Polsku, kde věří, že pokud se vám v noci zdá o meruňkách, je to známka bohatství. A pokud půjde o sny o Indii a meruňkách, budete mít šťastné manželství.

4. Stromy jsou zdrojem vědomostí

Už filozof Konfucius bral své studenty pod meruňky a učil je tam. Věřil, že se zde rozvíjí moudrost a vědomosti. Doktor Dong Feng v Číně okolo domu vysadil meruňkový háj. Pokud chcete být uznávaným lékařem, musíte projít výukou od mistrů z meruňkového háje!

5. Meruňky a vitamín C

Pokud neradi zobete tabletky s chemikáliemi, doporučujeme konzumovat meruňky. Vitamín C je důležitý pro procesy v metabolismu, pro okysličení tkání, regeneraci, vývoj zubů a dalších procesů v těle.

6. Kosmetika

Meruňky se hojně využívají v kosmetice, protože dokáží zklidnit spálenou kůži od slunce.

7. Doplněk vitamínu A

Neobsahuje pouze vitamín C, ale dokonce i A. Jak už je psáno výše, pouze tři meruňky pokryjí potřebnou dávku provitamínu A.

8. Dodržování pitného režimu

Meruňka je považována za jedno z nejvíce zdravých jídel. Meruňka je především plná vody, a pokud počítáte kalorie, pak na 100 g připadá 50 kalorií!

9. Podporují zdraví

Meruňky vám mohou pomoct při mnoha zdravotních potížích, od zácpy po vznik rakoviny.

10. Meruňková jadérka

Jadérka byste nikdy neměli konzumovat, protože obsahují kyanid, který způsobuje otravu a větším množství smrt!

Meruňky
Foto: Pixabay

11. Zlatá jablka

Díky řecké mytologii se dozvíme o tzv. zlatých jablkách, která rostla v zahradě velkých bohů. V této zahradě dováděly Hesperidky a stromy hlídal obrovský drak s velkým počtem hlav.

Zdroje info: fajnejidlo.eu, nzip.cz

Náhledové foto: Pixabay