Zvykněte si denně cvičit alespoň 10 minut. Vaše tělo se vám poděkuje

Když se podíváme na život moderního člověka, uvidíme, že pohybu je v něm poskrovnu. K přepravě používáme auta a MHD, na poli už nepracujeme, spoustu domácí práce za nás dělají elektrospotřebiče, místo použití schodů se svezeme do poschodí výtahem. A tak bychom mohli pokračovat. Jenže pohyb je pro lidský organismus zdravý. Jak vám pomůže, když budete denně cvičit aspoň po dobu 10 minut?

Nedostatek pohybu je nezdravý

V současné době už běžně vidíme po městě jezdit lidi na elektrokoloběžkách. Existují elektrokola, robotické vysavače a robotické sekačky trávy, brány vjezdu do garáže v mnohých případech také bývají na elektrické ovládání. K přesunu z místa na místo používáme auta, nákup si necháme přivézt až do domu. Hodně činností máme tímto způsobem zjednodušených, takže díky úspoře času se můžeme věnovat něčemu jinému. Málokdo ale čas nazbyt využije k tomu, aby si zacvičil. To snad udělají jen skalní milovníci fyzické aktivity. Zbytek si raději sedne k právě uvařené černé kávě, nebo si pustí oblíbený nekonečný seriál v televizi. Jenže nedostatek pohybu neprospívá lidskému organismu.

Foto: Pixabay

Když se málo hýbete

Pokud chybí pohyb, ztrácí tělo svalovou hmotu. Ta je však důležitá pro dobrou fyzickou kondici. Absence aktivní činnosti vede také ke vzniku vysokého tlaku, nadváze, ukládání nezdravého cholesterolu v cévách, k vyšší hladině cukru v krvi. Z toho pak vznikají civilizační choroby, které ale život rozhodně neprodlouží.

Pusťte se do cvičení

Není třeba strávit veškerý volný čas zdravým pohybem. Můžete začít s pouhými deseti minutami, abyste své tělo začali udržovat v lepší kondici. Většinou u těch deseti minut nezůstanete. Kdo si na pravidelný pohyb zvykne, ten postupně přidává na zátěži. Pravidelné cvičení chrání před stárnutím. Ne že byste nestárli, roky vám naskakovat budou, ale váš organismus bude na přirozené procesy stárnutí lépe reagovat. Cvičení pomáhá zlepšit náladu a pocit pohody. A začít můžete ihned. Třeba tím, že se nebudete vozit výtahem, ale chodit po schodech. Uděláte pár dřepů, projdete se venku na čerstvém vzduchu.

Zdroj: Healthline

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.