Zubní pasta bez fluoru – jaké má výhody?

Farmaceutická lobby se nás již léta snaží přesvědčit o tom, že fluor je pro zdraví našich zubů absolutně nezbytný. Co ale dělat, pokud máte právě na tento chemický prvek alergii? A je fluor vhodný i pro nejmenší děti? Právě na to se vám pokusíme odpovědět v našem článku.

Fluor je pro naše zuby po mnoha stránkách prospěšný. Posiluje je, chrání a snižuje jejich citlivost. Pokud je ale fluoru moc, může naopak škodit. Tehdy se objeví bílé skvrny na zubech, které později hnědnou a zub se začíná rozpadat.

Nebezpečná fluoróza

Tento jev se odborně nazývá fluoróza a často se vykytuje u malých dětí, které jsou k předávkování fluorem nejnáchylnější. Dvě malé dávky zubní pasy s fluorem totiž pokryjí jejich celodenní potřebu fluoru. Pokud navíc trochu pasty spolknou nebo dostanou jídlo s fluorizovanou solí nebo nápoj obohacený o fluor, začíná být zaděláno na problém.

Zubní pasta bez fluoru umí bojovat proti alergii

Tento typ zubní péče ale vyhledávají i mnozí dospělí. Také vás trápí průjmy, únava nebo divný pocit v ústech ještě dlouho po použití zubní pasty? Pak můžete trpět alergií a fluor. Zubní pasta bez fluoru vás potíží zbaví už za pár týdnů. Navíc tyto pasty často neobsahují ani kritizovaný mentol. Přitom mohou nabídnou stejnou škálu účinků jako klasické značky od zvýšené péče pro citlivé zuby až po účinné bělení.

Zpozornět by měli také lidé s periorální dermatitidou, která se projevuje výsevem drobných pupínků a puchýřků v okolí nosu a úst. Přispívat k ní může právě fluor, intenzivně dodávaný do dutiny ústní právě v zubní pastě. I proto je mnohdy vhodnější přejít na alternativu.

pasta

Nemusíte se bát, že by použitím zubní pasty bez fluoru vaše zuby nějak utrpěly. Naopak, díky obsahu mnoha přírodních složek dokáží posílit zuby i dásně jinou cestou a vaše zdraví i krásný úsměv tak zůstanou zachovány.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *