Způsobuje káva rakovinu? Dáte si ji s mlékem nebo bez

Káva

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům na celém světě. Není proto divu, že kolem tohoto nápoje vzniklo hned několik mýtů nebo polopravd. To co o ní víme spolehlivě, je to, že skvěle chutná a povzbuzuje. Mnozí si bez kávy nedokážou představit začátek dne. Káva má celou řadu prokázaných pozitivních zdravotních účinků. Například snižuje stres, zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko deprese a cukrovky a pomáhá spalovat tělesný tuk.

Káva s mlékem jako strašák

Většina mýtů se týká zejména kombinace kávy a mléka. Říká se o ní, že není dobrá na lačný žaludek, protože může způsobit nevolnosti a bolesti břicha. Není to ale pravda. Ve skutečnosti mohou někteří lidé získat alergii na bílkovinu v mléce, která se neprojevuje u mléčných výrobků (sýry, jogurty), ale spíše u mléka jako takového. Když si ho taková osoba přidá do kávy, mylně považuje jako původce svých obtíží právě kávu.

Káva

Foto: Pixabay

Alergie na mléčnou bílkovinu

Aby mohlo lidské tělo správně zpracovat mléko a mléčné výrobky, potřebuje k tomu enzym laktázy. Tento enzym se přirozeně vytváří. Ukazuje se ale, že u každého desátého člověka, dochází k ukončení vyrábění enzymu v období, kdy skončí růst člověka. Proto alergii na mléčnou bílkovinu můžete získat v průběhu života, netrpíte jí od dětství.

Černá káva může také uškodit

Lidé, kteří často trpí pálením žáhy, by rozhodně neměli konzumovat černou kávu na lačný žaludek. Může totiž způsobit nejenom samotné pálení žáhy, ale také další obtíže, jako jsou zažívací potíže. Na druhou stranu mléko tiší pálení žáhy. Pokud si tedy ráno chcete dopřát šálek kávy a nic jiného, měli byste kávu rozhodně zjemnit mlékem.

Káva a rakovina

V souvislosti s kávou, a to se zejména týká kávy s mlékem, se hovořilo také o rakoviny slinivky. Naštěstí žádná taková spojitost prokázána nebyla. Ukázalo se totiž, že rakovina slinivky byla způsobena tím, co si spousta lidí ke kávě dopřávají – a to je cigareta. Nápoje s teplotou na 65 °C prý mohou poškozovat jícen, což může způsobit taktéž obtíže. Díky tomu, že do kávy nalijete mléko, ji však dostatečně ochladíte.

Zdroje info:

https://plzen.rozhlas.cz/zpusobuje-kava-rakovinu-6718046

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8562048/

https://www.vybornakava.cz/2021/myty-o-kave-s-mlekem/

Foto: Pixabay