Znáte Q horečku? Může jít o smrtelnou nemoc

Horečka

Q horečka je infekční onemocnění, které je způsobené hospodářskými zvířaty, jako jsou krávy, ovce nebo kozy. Přenášet ji mohou ale také kočky a psi. Toto onemocnění je bakteriálního původu, konkrétně se bakterie zodpovědná za toto onemocnění označuje Coxiella burneti rickettsiae. Protože může být tato bakterie velice nebezpečná, neměly by těhotné ani kojící ženy konzumovat nepasterizované výrobky, které jsou ve velké většině případů příčinou nákazy.

Zdroj nákazy

Obvykle se touto nemocí můžeme nakazit tak, že konzumujeme nepasterizované výrobky z kravského, ovčího či kozího mléka. Zdrojem infekce je ale nejenom mléko, ale také kontaminovaná vlna, výkaly infikovaných zvířat (či jejich moč), prach v prostorách, kde jsou zvířata umístěna. Dále pak může jít o kontaminovanou vodu. Nakazit se můžete také při dojení, manipulaci s masem nakažených zvířat, při stříhání ovcí a zpracování jejich vlny či kůže. Klíšťata a jejich výkaly mohou být dalším zdrojem nákazy Q horečky (sáním od infikovaných zvířat).

Horečka

Foto: Pixabay

Příznaky Q horečky

Pokud je nakažena těhotná žena, může infekce nakazit také plod – pokud se jedná o první trimestr těhotenství, může dokonce dojít k potratu. Q horečka může mít u lidí akutní nebo chronický průběh.

  • V průběhu akutních příznaků se objevuje vysoká teplota, bolesti hlavy, bolesti kloubů nebo také kašel. Méně časté jsou srdeční poruchy (vyskytují se pouze u 2 % pacientů), jako je zánět srdečního svalu (což je smrtelné onemocnění). Dalšími hrozbami jsou neurologické příznaky (meningitida, encefalitida) či atypická pneumonie.
  • Mezi chronické příznaky Q horečky (infekce se může vyvíjet během měsíců či dokonce let) endokarditida, artritida a zánět kostní dřeně či chronická hepatitida.

Léčba Q horečky

Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, nejúčinnějším řešením je léčba prostřednictvím antibiotik. Tato léčba trvá dva až tři týdny. Někdy ale mohou nastat komplikace, takže pacient se v důsledku Q horečky může léčit klidně i několik let.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/goraczka-q-objawy-i-leczenie-aa-ghUY-VU46-rcyD.html

Foto: Pixabay