Znáte nemoc králů? Které bylinky na ni fungují?

císař

V dobách minulých byla záležitostí především bohatých, kteří měli na jídelníčku spoustu masa. Řeč je o metabolické nemoci dně (podagře). V současnosti jí trpí asi 10 % české populace. Jak ji léčit? A pomohou nám s ní bylinky?

Porucha metabolismu

Co je tedy dna zač? Je to vlastně druh artritidy a metabolická porucha v jednom. V kloubech se začnou ukládat krystalky kyseliny močové, z čehož vznikne zánět kloubu. Daný kloub potom otéká, bolí a dochází k takzvaným záchvatům dny, kdy je bolestivost opravdu silná a často spojená s horečkou. Záchvaty se objevují hlavně přes noc. Jako první se dna projevuje většinou na palci u nohy.

Pokud se dna neléčí, může se velmi rychle rozvinout v chronickou formu. Kyselina močová začne na kloub více působit a brzy dochází k jeho degeneraci, což snižuje jeho pohyblivost a funkčnost.

dnaDna: foto Pixabay

Maso a zase maso

Příčin vzniku tohoto onemocnění může být několik. V první řadě to bývá nesprávný jídelníček, ve kterém hraje hlavní roli nadměrná konzumace masa, vnitřností a luštěnin. Dále se mezi rizikové faktory řadí obezita a pití alkoholu. Někteří lidé si však předpoklady pro vznik dny nesou s sebou v genetické zátěži. Častěji dnou onemocní muži středního věku.

Léčba a bylinky

U dny je důležitá především prevence. Dbejte na správný pitný režim a jezte dostatek zeleniny a ovoce a pokud možno sportujte. Jakmile se však u vás tato nemoc objeví, navštivte lékaře a poraďte se s ním. Dna se většinou léčí protizánětlivými léky a také látkami, které podporují vylučování krystalků kyseliny močové.

Pomoci si ale můžete i doma, a to některými bylinkami. Známá je například bršlice kozí noha, která je nejen chutný doplněk salátů, ale uleví vám i při záchvatu dny. Stačí si udělat obklad z jejího listí. Na vyloučení kyseliny močové a zmírnění otoků je vhodný odvar ze sušeného oddenku pýru plazivého. Z ovoce fungují proti dně třešně a jahody nebo šťáva z nich.

Zdroj: https://nemoci.vitalion.cz/dna/

Císař: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.