Bylinné čaje a jejich úloha při snižování horečky

Bylinný čaj

Horečka je dobrým znamením, že naše tělo bojuje proti infekci. Proto bychom ji měli srážet jen ve vážných případech. Ve skutečnosti totiž srážením horečky jen prodlužujeme nemoc. Jedním ze způsobů, jak nechat horečku pracovat a přitom se cítit dobře, je použití bylinek ve formě čaje. Ty totiž mohou přinést důležitou úlevu a navíc jsou přírodním prostředkem – na rozdíl od léků, které běžně na snižování horečky používáme.

Proč zrovna čaj?

Výroba čaje z bylinek je jedním z nejlepších způsobů, jak můžete bylinky do svého těla dostat. Namočit je v horké či vroucí vodě způsobí, že bylinky uvolní prospěšné látky, které obsahují právě do této vody. A v okamžiku, kdy trpíme horečkou, zřejmě nemáme pomyšlení na konzumaci čehokoliv. Protože je příjem tekutin důležitý, a to zejména při horečce, je to další důvod, proč připravovat právě bylinkové čaje. Navíc je to „lék“, který chutná i dětem. Bylinkové čaje podporují detoxikaci, zahřívají a stimulují tělo, zmírňují bolesti a nepříjemné příznaky a obsahují spoustu antioxidantů, které jsou prospěšné k posílení imunitních funkcí.

Trávení

Foto: Pixabay

Které bylinky použít?

Bylinky si můžete vypěstovat a použít z vlastní zahrádky. Dobrým zdrojem jsou ale také obchody s přírodními čaji. Na přípravu čaje se v závislosti na druhu bylinky mohou používat listy, kořeny, semena nebo dokonce kůra. Pokud si chcete připravit čaj na horečku, nachlazení a chřipku, sáhněte po některé z těchto bylinek: skořice, řebříček, zázvor, heřmánek, bezový květ, heřmánek, šanta kočičí, máta peprná.

Příprava čaje na horečku

Na horečku můžete pít čaj z jednoho druhu bylinky či koření, obzvláště vhodná je ale kombinace několika bylinek. Čaj připravený z následujících surovin skvěle chutná a navíc také pomáhá. Připravte si ho z těchto bylinek:

  • ½ lžičky čerstvě strouhaného zázvoru,
  • ½ lžičky sušené šanty kočičí,
  • ½ lžičky sušeného řebříčku,
  • 1 lžička sušené máty,
  • 1 lžička sušených květů heřmánku,
  • 1 špetka skořice.

Tuto čajovou směs přelijte vroucí vodou (asi 1 litr vody) a přikryjte. Nechte 10 minut odstát a poté můžete začít konzumovat.

Zdroj: https://wellnessmama.com/13173/herbal-tea-fever-benefits/

Foto: Pixabay