Zlaté mléko: poznejte zajímavé zdravotní účinky tohoto mléka

Kurkuma

Zlaté mléko má své označení podle barvy, kterou získává díky známému koření: kurkumě. Někdy se mu říká také kurkumové mléko. Původem pochází z Indie. Vyrábí se z kravského nebo také rostlinného mléka, do kterého se přidá kurkuma a další koření (nejčastěji skořice a zázvor). Výsledný nápoj má pak mít zázračné účinky a používá se k odvrácení celé řady nemocí. Skutečností je, že posiluje imunitní systém.

Velké množství antioxidantů

Kurkumin je hlavní složkou v kurkumě, která se vyznačuje především svými antioxidačními účinky. Antioxidanty jsou sloučeniny, které bojují proti potenciálně škodlivým volným radikálům. Ty mohou být příčinou oxidačního stresu buněk a celé řady nemocí. Pokud do zlatého mléka přidáte navíc skořici a zázvor, získáte ještě silnější antioxidační účinky, protože i tyto dvě ingredience obsahují antioxidanty.

Bolesti kloubů

Zlaté mléko vyniká protizánětlivými vlastnostmi, které jsou prospěšné proti jakémukoli zánětu. Dokáže ale zmírnit také bolesti kloubů. Kurkumin má dokonce natolik silné protizánětlivé vlastnosti, že jej lze srovnat s některými farmaceutiky, které se k tomuto účelu prodávají. Navíc nemá žádné vedlejší účinky.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Lepší funkce mozku

Zlaté mléko může být dobré i pro váš mozek. Kurkumin podporuje váš mozek ve vytváření nových spojení. Současně podporuje růst mozkových buněk. To může snížit riziko vzniku takových nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Současně to pozitivně působí na paměť člověka. Některé studie (provedené jen na zvířatech) ukazují, že skořice může snížit příznaky Parkinsonovy choroby. Zázvor je prospěšný pro lepší paměť.

Pro lepší náladu

Kurkumin je prospěšný také v potlačování projevů deprese a dokáže dokonce zlepšit náladu.

Proti srdečním chorobám

Kombinace skořice, zázvoru a kurkumy je spojována s nižším výskytem srdečních chorob.

Jak si připravit zlaté mléko

Zlaté mléko je dostupné jako hotový produkt, nicméně můžete ušetřit, pokud se rozhodnete vyrobit si svůj vlastní nápoj. Jeho příprava není nijak náročná. Stačí, když do malého hrnce vložíte následující ingredience: 120 ml mléka (jakéhokoli, kravského nebo rostlinného), 1 lžičku kurkumy, ½ lžičky zázvoru, ½ lžičky skořice, špetka pepře černého a 1 lžička medu nebo javorového sirupu, pokud chcete, aby váš nápoj byl sladký. Asi 10 minut vařte na mírné teplotě. Potom slijte přes plátýnko. Podávejte s kouskem celé skořice. Takto vydrží nápoj v lednici asi 5 dní.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/golden-milk-turmeric

Foto: Pixabay