Zklidněte si nervy bylinkami. Tyhle pomohou nejvíce

V dnešní době plné stresu potřebujeme občas účinnou pomoc pro zklidnění nervů a psychiky. Naštěstí není nutné sahat hned na lécích, protože velmi dobře mohou posloužit i bylinky. A to především ve formě čajů, tinktur, ale i jako aromaterapie. Podívejte se na přehled druhů bylinek, které přináší nejlepší zklidnění.

Meduňka lékařská

Představuje jednu ze základních druhů bylinek, které se doporučují při problémech se stresem. Ideální je jednodruhový čaj, ale bývá i součástí směsí připravených speciální pro účely zklidnění a harmonizace. Obsahuje kombinaci prospěšných látek, jako jsou třísloviny, flavonoidy a další. Zároveň je vhodnou volbou i například pro děti. Jedná se tedy o naprosto univerzální bylinku, která by neměla chybět snad v žádné domácnosti, protože nikdy nevíte, kdy se bude hodit.

Kozlík lékařský

Hned na pomyslném druhém místě mezi bylinkami vhodnými pro zklidnění najdeme kozlík lékařský. Z této byliny se využívá především kořen. Ten můžeme najít v čajových směsích pro zklidnění, ale i ve formě tinktury, kdy se užívá často i pro výraznější zklidnění podrážděných nervů. Zároveň také podporuje kvalitní spánek.

Mateřídouška

Mezi snadno dostupné bylinky vhodné pro zklidnění emocí a zmírnění stresu můžeme zařadit také mateřídoušku. V běžném množství může být mateřídouškový čaj vhodný i pro děti, kdy pomáhá zklidňovat a upravovat spánek. Mateřídouška se zároveň bude velmi dobře doplňovat s dalšími zmíněnými bylinkami. Doporučuje se také při problémech s dýchacími cestami a jako podpora při léčbě nachlazení či jiných potíží.

Foto: Pixabay

Levandule lékařská

Levanduli pro zklidnění využijete nejčastěji právě ve formě aromaterapie. Její jemná vůně a obsažené silice totiž zmírňují stres, harmonizují myšlenky a celkově pomáhají například i pro kvalitnější spánek. Pozitivní vliv může mít i na snížení bolestí hlavy, ale záleží, jestli vám bude její vůně prospívat, protože existují lidé, kterým potíže naopak zhoršuje. Z levandule se vyrábí také koncentrované směsi, které můžou posloužit jako základ pro jedinečnou letní limonádu se svěží chutí i všemi pozitivními účinky.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/bylinky-ktere-ulevuji-od-stresu/ a https://sever.rozhlas.cz/6-bylinek-na-zklidneni-nervu-vyberte-si-ktera-vam-bude-vonet-a-chutnat-8318543, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

Náhledové foto: Pixabay